PAP/Rynek Zdrowia | 09-01-2015 09:35

WOŚP dla szpitali: można wylicytować scenariusz Polańskiego z notatkami

Podarowany przez Romana Polańskiego scenariusz "Gorzkich godów" z odręcznymi notatkami reżysera i dedykacją oraz kostium z filmu Andrzeja Żuławskiego "Na srebrnym globie" - to przedmioty, które można licytować na Allegro w związku z 23. finałem WOŚP.

Aukcję koordynuje Polski Instytut Sztuki Filmowej, któremu artyści oraz filmowi producenci przekazali pamiątki oraz m.in. zaproszenia na ciekawe imprezy.

"PISF po raz czwarty uczestniczy w zbiórce pieniędzy na rzecz Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Wszystkich miłośników kina zapraszamy do licytowania (...) pod adresem www.aukcje.wosp.org.pl. Zwycięzcy aukcji wpłacają pieniądze bezpośrednio na konto Fundacji WOŚP. Licytacje będą się odbywały do 25 stycznia" - wyjaśniono w przesłanym PAP komunikacie.

Na aukcjach WOŚP na Allegro licytować można np. podarowaną przez Romana Polańskiego pierwszą wersję scenariusza filmu "Gorzkie gody" z odręcznymi notatkami reżysera i dedykacją (liczba stron: 129, liczba scen: 176, język: angielski i francuski). Scenariusz napisali wspólnie Polański, Gerard Brach i John Brownjohn na podstawie powieści Pascala Brucknera z 1981 r. Film Polańskiego powstał w 1992 r. jako koprodukcja francusko-brytyjska. W obsadzie znaleźli się Emmanuelle Seigner, Kristin Scott Thomas, Hugh Grant i Peter Coyote.

Do wylicytowania są też m.in. marionetki z nowego filmu Borysa Lankosza ("Rewers") "Ziarno prawdy", który trafi do kin 30 stycznia. "Ziarno prawdy" to ekranizacja drugiej części trylogii kryminalnej Zygmunta Miłoszewskiego o prokuratorze Szackim. W Szackiego wcielił się Robert Więckiewicz.

Ponadto na koordynowanych przez PISF aukcjach znalazły się m.in.: album z autografem Andrzeja Wajdy, plakaty "Miasta 44" z podpisami twórców, plakat z filmu "Carte blanche" z podpisem Andrzeja Chyry (wylicytować można również podwójne zaproszenie na premierę "Carte blanche") oraz kostium z pokazanego w Cannes filmu science-fiction "Na srebrnym globie" z 1987 r. w reżyserii Andrzeja Żuławskiego.

Kostium z filmu Żuławskiego to kombinezon kosmonauty - wykonany z dzianiny, zaprojektowany przez kostiumografa i scenografa Krzysztofa Tyszkiewicza. "Bohaterowie +Na srebrnym globie+ jako rozbitkowie kosmiczni musieli mieć na sobie kostiumy techniczne. Projektant posłużył się więc autentycznymi kombinezonami astronautów z lat 70., do których dołożył drobne elementy. Inspiracją dla kostiumów były również tradycyjne stroje japońskich rycerzy" - opisuje PISF.

23. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 11 stycznia. W ciągu ostatnich trzech lat w koordynowanych przez PISF ponad 180 aukcjach zebrano na rzecz WOŚP prawie 70 tys. zł - podaje Instytut Sztuki Filmowej.