WOPR: brakuje ratowników. To będzie trudny sezon

Autor: KL,RMF FM/Rynek Zdrowia • • 22 maja 2017 09:32

Zbliża się sezon urlopowy, a wraz z nim problem braku ratowników wodnych. WOPR na razie nie jest w stanie zagwarantować pełnych składów zespołów ratowniczych. Przyczyną jest brak wystarczających środków.

WOPR: brakuje ratowników. To będzie trudny sezon
Z roku na rok spada też liczba osób, które szkolą się na ratowników wodnych Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe nie ukrywa, że chętnych do pracy w czasie wakacji na plaży jest coraz mniej.  Z roku na rok spada też liczba osób, które szkolą się na ratowników wodnych. W warmińsko-mazurskim oddziale WOPR w Olsztynie jeszcze 5-6 lat temu szkolono ok. 500 osób rocznie, obecnie poniżej 200.

Sławomir Gicewicz, prezes WOPR w Olsztynie, przyznaje w rozmowie w RMF FM, że pod względem liczby ratowników będzie to zapewne najgorszy sezon.

Głównym źródłem utrzymania dla służb takich jak WOPR pozostają dotacje z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Stanowią one około połowy rocznego budżetu tych organizacji. Ratownicy wskazują jednocześnie, że stawiane są przed nimi coraz większe wymagania, które nie znajdują odzwierciedlenia w finansowaniu.

Aby móc zbilansować swoją działalność, muszą sami szukać przychodów lub poszukiwać sponsorów, a o tych coraz trudniej. Dużym wsparciem są  samorządy, ale te coraz częściej same mają problemy z budżetem z dopięciem budżetu i nie zawsze są w stanie pomóc.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum