PAP/Rynek Zdrowia | 03-09-2011 12:55

WIM: stan Jarosława Wałęsy jest stabilny

Stan zdrowia Jarosława Wałęsy jest stabilny. Przeprowadzony w nocy z piątku (2 września) na sobotę zabieg operacyjny udał się. Kolejne zabiegi zostaną przeprowadzone w późniejszym terminie - poinformował w sobotę (3 września) rzecznik Wojskowego Instytutu Medycznego, dr Piotr Dąbrowiecki.

Syn byłego prezydenta uległ w piątek (2 września) groźnemu wypadkowi motocyklowemu.

- Zabieg operacyjny zakończył się sukcesem. Był wykonywany ok. 5 godzin. Była to operacja odbarczenia kręgosłupa piersiowego i stabilizacji. Liczymy, że dzięki niej będzie mógł chodzić o własnych nogach. W tej chwili pacjent przebywa w klinicznym oddziale intensywnej terapii. Jego stan jest stabilny" - powiedział dr Dąbrowiecki. 

Zaznaczył, że stan zdrowia europosła to nadal "ostra faza po urazie, aczkolwiek jest w stanie stabilnym". - Wykonaliśmy zabieg, który był ratujący. W tej chwili oceniamy, że następne zabiegi będziemy wykonywali w trybie odroczonym. Będą to zabiegi rekonstrukcyjne. 

- Dla bezpieczeństwa pacjent przebywa w śpiączce. Stosujemy terapię respiratorem. Liczymy na to, że po wdrożeniu intensywnych zabiegów, w kolejnych dniach terapia zakończy się sukcesem" - mówił Piotr Dąbrowiecki. 

Płocka prokuratura zbiera materiał dowodowy w sprawie wypadku Jarosława Wałęsy - poinformowała jej rzecznik Iwona Śmigielska-Kowalska. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że nie było świadków tego zdarzenia. W sprawie wypadku prawdopodobnie zostanie powołany biegły z zakresu ruchu drogowego. 

Do wypadku motocyklu, który prowadził Jarosław Wałęsa i terenowej toyoty, doszło w piątek (2 września) po godz. 15.00 w miejscowości Stropkowo pod Sierpcem (woj. mazowieckie) na drodze krajowej nr 10. Według Rafała Sułeckiego z Mazowieckiej Komendy Policji, kierowca samochodu wymusił pierwszeństwo, włączając się do ruchu.