PAP/Rynek Zdrowia | 06-09-2011 16:28

WIM: Jarosław Wałęsa przygotowywany do zabiegów rekonstrukcji kości

Stan zdrowia poszkodowanego w wypadku motocyklowym eurodeputowanego PO Jarosława Wałęsy jest stabilny; jest przygotowywany do zabiegów rekonstrukcji kości - poinformował we wtorek (6 września) rzecznik Wojskowego Instytutu Medycznego, Piotr Dąbrowiecki.

Rzecznik WIM powiedział, że Wałęsa w dalszym ciągu utrzymywany jest w stanie "drzemki farmakologicznej". Dodał, że nadal podłączony jest do respiratora.

- Stan zdrowia pacjenta jest w dalszym ciągu stabilny, a pacjent wydolny krążeniowo - informował Dąbrowicki.

Dodał, że pacjent jest przygotowywany do zabiegów rekonstrukcji kości - m.in. kości udowej. Zabieg ten ma się odbyć ciągu najbliższych dni.

W poniedziałek (5 września) lekarz, prof. Zbigniew Rybicki ocenił, że Jarosław Wałęsa podczas wypadku doznał niezwykle ciężkiego urazu głównie zlokalizowanego w obrębie układu kostnego - złamane ma m.in.: obie kości udowe, miednica, oba przedramiona, żebra oraz uszkodzony kręgosłup głównie w granicach kręgów piersiowych. Profesor ocenił, że jest nadzieja, że pacjent w przyszłości wróci do stanu zdrowia sprzed wypadku.

Jarosław Wałęsa, europoseł PO, syn byłego prezydenta Lecha Wałęsy, został w piątek (2 września) wieczorem przetransportowany śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do warszawskiego szpitala przy ulicy Szaserów ze szpitala w Płocku, do którego trafił po wypadku drogowym.

Wałęsa jadąc na motocyklu, zderzył się w Stropkowie pod Sierpcem (woj. mazowieckie) z toyotą rav4. Według wstępnych ustaleń płockiej prokuratury, która bada okoliczności wypadku, do zderzenia doszło, gdy stojąca na poboczu toyota rav4 włączała się do ruchu.