WHO: zmiany klimatyczne spowodują ponad 250 tys. zgonów rocznie

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 18 stycznia 2019 20:31

W 2014 r. WHO oszacowała, że zmiany klimatyczne doprowadzą do rozpowszechniania się malarii, biegunek, problemów z krążeniem i niedożywienia, co zwiększy coroczną liczbę zgonów na świecie w latach 2030-2050. Teraz współautor tego raportu, brytyjski epidemiolog Andrew Haines, przekonuje, że to "zachowawcze szacunki".

WHO: zmiany klimatyczne spowodują ponad 250 tys. zgonów rocznie
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Haines pisze o tym na łamach "New England Journal of Medicine". Jego zdaniem w rzeczywistości rocznie z powodu zmian klimatycznych może umierać znacznie więcej osób. Tłumaczy, że wpływ zmian klimatycznych na zdrowie jest znacznie trudniejszy do oszacowania, m.in. ze względu na przesiedlenia ludzi związane z produkcją żywności czy zbiorami zbóż.

Z raportu WHO wynika, że zmiany klimatyczne mogą spowodować, że do 2030 r. w skrajnej nędzy znajdzie się na świecie 100 mln ludzi, co również wpłynie na liczbę zgonów.

Na zdrowie człowieka ma mieć też wpływ zmniejszenie się zasobów wody pitnej, odlesianie dużych obszarów, nadmierne połowy ryb, spadek biodywersyfikacji, zanieczyszczenie wód oceanicznych i rozprzestrzenianie się gatunków inwazyjnych - pisze "Rzeczpospolita".

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum