WHO wyróżniła węgierskiego premiera za politykę antynikotynową

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 października 2013 17:33

Międzynarodowa Organizacja Zdrowia wyróżniła premiera Węgier za "odwagę walki z przemysłem tytoniowym i ochronę zdrowia obywateli" - powiedziała szefowa WHO Margaret Chan, wręczając Viktorowi Orbanowi w Budapeszcie certyfikat dobrych praktyk.

WHO wyróżniła węgierskiego premiera za politykę antynikotynową
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Premier Orban w oświadczeniu po uroczystości w parlamencie dedykował nagrodę wszystkim nałogowym węgierskim palaczom, ale przede wszystkim tym, którzy potrafili zerwać z nałogiem.

Węgry wprowadziły w 2012 roku całkowity zakaz palenia w pomieszczeniach publicznych, a także w różnych miejscach pod gołym niebem, takich jak okolice placów zabaw dla dzieci czy przystanki środków komunikacji miejskiej. Paczki papierosów zawierają teraz graficzne ostrzeżenia na temat ryzyka związanego z paleniem. Od dwóch miesięcy papierosy mogą być w tym kraju sprzedawane wyłącznie w specjalnie oznakowanych trafikach. Sprzedaż papierosów nieletnim jest zagrożona natychmiastowym odebraniem licencji.

Drobni sklepikarze, którzy mieli dotąd w ofercie papierosy, ale także słodycze, gazety i napoje, skarżą się na gwałtowny spadek obrotów.

Węgierska opozycja twierdzi, że procedury wydawania licencji na sprzedaż wyrobów tytoniowych nie są przejrzyste i że preferowana jest "polityczna klientela" rządzącej partii Fidesz. Z kolei ekonomiści wskazują, że skutkiem rygorystycznej polityki może być rozwój czarnego rynku tytoniowego. Zwracają uwagę, że legalna sprzedaż papierosów spadła na Węgrzech o połowę.

WHO co roku sporządza roczny wykaz wyróżnień przyznawanych poszczególnym osobistościom za walkę z paleniem z okazji Światowego Dnia bez Tytoniu. W 2013 roku wyróżniono 37 osób, wśród nich Orbana, a także tureckiego premiera Recepa Tayyipa Erdogana.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze