PAP/Rynek Zdrowia | 22-11-2010 13:12

WHO: wypowiedź papieża w sprawie prezerwatyw to dobry początek

Dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Margaret Chan z zadowoleniem przyjęła słowa papieża na temat prezerwatyw, nazywając je "dobrym początkiem". W wywiadzie książkowym Benedykt XVI uznał, że w niektórych przypadkach ich stosowanie jest uzasadnione.

Cieszy mnie to stanowisko. Po raz pierwszy Watykan wspiera stosowanie prezerwatyw. Jest to dobra wiadomość i dobry początek powiedziała Chan podczas poniedziałkowej (22 listopada) prezentacji dorocznego raportu WHO w Berlinie.

Chan dodała, że wypowiedź papieża zna tylko z mediów. Nie mogła dotychczas przestudiować oryginalnego tekstu.

W wywiadzie książkowym, który ukaże się we wtorek (23 listopada), Benedykt XVI uznał, że w niektórych przypadkach stosowanie prezerwatyw jest uzasadnione, jak "w intencji zredukowania ryzyka infekcji". Podkreślił jednocześnie, że nie jest to „prawdziwy” sposób prowadzenia walki z AIDS, ponieważ konieczna jest „humanizacja seksualności”.

Nauczanie Kościoła od dawna odrzucało możliwości stosowania prezerwatyw jako sztucznego środka antykoncepcyjnego.

Odnosząc się do tej wypowiedzi w kontekście ryzyka zagrożenia AIDS, watykański rzecznik ks. Federico Lombardi w wydanym w niedzielę oświadczeniu stwierdził, że papież nie reformuje ani nie zmienia nauczania Kościoła.