WHO: Japonki żyją najdłużej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 września 2015 15:57

Zgodnie z najnowszymi danymi Światowej Organizacji Zdrowia Japonki są najdłużej żyjącymi kobietami na świecie - średnio 87 lat, natomiast Japończycy, ze średnią 80 lat, zajmują 8. pozycję m.in. za Islandczykami czy Szwedami.

WHO: Japonki żyją najdłużej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pierwszy raz w historii liczba Japończyków mających więcej niż 80 lat przekroczyła 10 mln; jest to 7,9 proc. wszystkich obywateli - wynika z danych opublikowanych przez japońskie  MSW.

Obecnie w Japonii są blisko 34 miliony ludzi powyżej 65. roku życia; to rekordowa liczba. Stanowią oni 26,7 proc. całej ludności.

Wśród seniorów tego blisko 127-milionowego kraju jest ponad 19 mln kobiet i prawie 15 mln mężczyzn.

Najstarsza obywatelka Japonii ma 115 lat i jest mieszkanką Tokio, natomiast najstarszym Japończykiem jest 112-letni Yasutaro Koide z miasta Nagoja. W sierpniu Koide został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako najstarszy żyjący mężczyzna na świecie.

Opublikowane statystyki zwracają uwagę na starzenie się japońskiego społeczeństwa. Japoński Narodowy Instytut Badania Ludności i Bezpieczeństwa Społecznego szacuje, że w 2040 r. ok. 36 proc. obywateli będzie miało ponad 65 lat.

Starzenie się społeczeństwa stanowi spore wyzwanie dla tej trzeciej gospodarki światowej, w szczególności dla samowystarczalności systemu emerytalnego i opieki zdrowotnej.

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze