×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

W trosce o zdrowie seniorów - nowe reality show, jakiego jeszcze nie było! Program „Seniora Chatka dla 4-latka” od 12 marca w TV PULS

Artykuł dostarczony przez Fresenius Kabi 14 lutego 2023 13:44

Seniorzy, bardzo często cierpią na samotność i obniżony nastrój. Wychodząc naprzeciw występującym problemom, Telewizja Puls już w ramówce wiosennej będzie emitować wyjątkowy program „Seniora chatka dla 4-latka”, który zaangażował starsze osoby do codziennego spędzania czasu z dziećmi w wieku przedszkolnym przez okres kilku tygodni. W inicjatywę mającą na celu wspieranie zdrowia seniorów włączyła się również firma Fresenius Kabi Polska, która współtworzyła program od momentu koncepcji do jej realizacji na łamach telewizji.

W trosce o zdrowie seniorów - nowe reality show, jakiego jeszcze nie było! Program „Seniora Chatka dla 4-latka” od 12 marca w TV PULS
Fot. Fresenius Kabi

Format programu ma zachęcić do integracji międzypokoleniowej oraz ukazania pozytywnych skutków wynikających ze wspólnej codzienności dwóch pokoleń. Przez cały okres trwania programu eksperci analizowali rozwój przedszkolaków, ale również postępy fizyczne i psychiczne starszych uczestników.

„Nadrzędnym celem programu jest wsparcie dobrostanu i pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne seniorów poprzez aktywny kontakt z dziećmi. Z kolei dzieci uczą się troski o innych i właściwych relacji ze starszymi osobami. Spotykają się więc ze sobą dwa odległe sobie demograficznie pokolenia, ofiarując wzajemnie to co najlepsze: troskę, wsparcie i uśmiech. Naszą misją jest caring for life, czyli troska o życie i właśnie w tym się w pełni realizujemy. Stąd nasze zaangażowanie w ten projekt, za którego powodzenie mocno trzymamy kciuki” – komentuje Prezes Fresenius Kabi Polska, Maciej Chmielowski.

W każdej międzynarodowej edycji programu wyniki projektu były niezwykłe: seniorzy odnotowali dużą poprawę zarówno zdrowia fizycznego jak i psychicznego, zmniejszała się ich depresja i poczucie osamotnienia. A to wszystko dzięki kontaktowi z małymi dziećmi! Z kolei dzieci nauczyły się troski i miłości do starszych i dostały całą ich uwagę i czas”.

Twórcy i partnerzy projektu mają nadzieję, że podobnym sukcesem, który przełoży się na samopoczucie osób starszych, zakończy się także polska edycja programu.

Zdrowy duch tylko w zdrowym ciele

Holistyczne spojrzenie na jakość życia seniorów pokazuje, że równie ważne jak troska o samopoczucie psychiczne pozostaje także pochylenie się nad fizycznym zdrowiem osób starszych. Jednym z poważniejszych problemów, które znacznie determinują dobrostan osób w podeszłym wieku, jest niedożywienie. Występowanie niedożywienia u osób starszych może mieć różne podłoże. Najczęściej wynika ono z niewłaściwie zbilansowanej diety, problemów z apetytem oraz gryzieniem, przez co seniorzy rezygnują z posiłków, a nawet się głodzą.

Statystyki epidemiologiczne wskazują, że częstość występowania niedożywienia wśród starszych hospitalizowanych pacjentów sięga 30-65%, a wśród osób mieszkających w domach opieki 25-60%. Najniższy odsetek niedożywienia, na poziomie 2-32%, obserwuje się u osób mieszkających w domach. Zauważono także, że u 70% chorych niedożywionych, którzy trafiają do szpitala, stan odżywienia pogarsza się podczas hospitalizacji.

Jak podkreśla Maciej Chmielowski, misją Fresenius Kabi Polska jest troska o życie – „Nasze działania koncentrujemy wokół pacjentów krytycznie i przewlekle chorych leczonych zarówno w szpitalach, jak i otoczonych opieką pozaszpitalną. Dlatego tak ważni są dla nas seniorzy – wspieramy ich zdrowie w ciekawym i wartościowym projekcie „Seniora chatka dla 4-latka”, a także edukujemy i promujemy rolę odpowiedniego wsparcia żywieniowego, proponując kompletną bogatobiałkową i wysokoenergetyczną dietę doustną – Fresubin DRINK”.

Warto prowadzić działania edukacji prozdrowotnej i zwracać uwagę na stan odżywienia u seniorów oraz występujące u nich potencjalne objawy niedożywienia. Program Seniora Chatka dla 4-latka, który wydaje oprócz wartości czysto rozrywkowej niesie ze sobą wyjątkowy i pozytywny wpływ dla zdrowia fizycznego, jak i dobrostanu psychicznego osób starszych.

Dowiedz się więcej na temat:

Najnowsze