W tej kawiarni pracują osoby z autyzmem, tu przełamuje się stereotypy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 sierpnia 2017 19:15

O potrzebie samodzielności, ale i obawie przed nią, problemach ze znalezieniem pracy i walce ze stereotypami opowiadali podczas spotkania we wtorek (22 sierpnia) pracownicy warszawskiej klubokawiarni "Życie jest fajne", której personel tworzą osoby z autyzmem.

W tej kawiarni pracują osoby z autyzmem, tu przełamuje się stereotypy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pracownicy lokalu opowiadali o doświadczeniach związanych ze swoją niepełnosprawnością oraz problemach, jakie napotykają w życiu codziennym.

Zatrudniająca ponad 20 osób placówka działa na warszawskiej Ochocie od ponad roku. Misją lokalu jest zapewnienie warunków do aktywności społecznej, zawodowej i kulturalnej osobom autystycznym i ich opiekunom.

Wtorkowe spotkanie zostało zorganizowane przy okazji emisji przez jedną z platform internetowych nowego serialu - "Atypowy", który opowiada o mężczyźnie z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

W kontekście serialowych scen, uczestnicy spotkania opowiadali o tym, jak odczuwają swoją niepełnosprawność, o swoich potrzebach i przeszkodach w ich realizacji.

Zdaniem pracującej w klubokawiarni Aleksandry Trzecińskiej, osoby pracujące w lokalu codziennie przełamują stereotypy dotyczące autystów.

- W internecie czasami pokazują się komentarze, że osoby tu pracujące są niebezpieczne, co jest absolutnie nieprawdziwe i krzywdzące - powiedziała w rozmowie z PAP.

Trzecińska podkreśliła, że największe obawy osób z autyzmem dotyczą samodzielności i strachu przed brakiem akceptacji, np. ze strony przyszłych pracodawców.

- Wiele osób chce się usamodzielnić, chce się uniezależnić od rodziców, ale boją się, że sobie nie poradzą. Boją się też, że nie będą mogli znaleźć pracy - powiedziała.

- Niektóre osoby pracują tutaj, ale może chciałyby spróbować czegoś innego, co bardziej by ich interesowało, jednak boją się, że nie zostaną zaakceptowani przez pracodawców - dodała.

Jak powiedział PAP inny pracownik lokalu Maciej Udziela, największą trudność sprawiają mu kontrola emocji i skupienie uwagi.

- Jeśli coś się dzieje, jest jakieś duże napięcie, to ujście emocji występuje w postaci krzyku i bardzo często trudno jest mi nad tym zapanować - przyznał.

- Nie jestem oderwany od rzeczywistości, dużo czytam, mam szeroką wiedzę na temat historii, muzyki, sportu, wiem co słychać na świecie, w polityce. Problem polega na tym, że czasami tak się tym emocjonuję, że nie potrafię właściwie tego odreagować - podkreślił.

Pracownicy lokalu podkreśli, że praca w nieprzewidywalnych, ciągle zmieniających się okolicznościach jest dla nich dużym wyzwaniem.

Pomysłodawcą otwarcia wyjątkowej klubokawiarni jest Fundacja Ergo Sum, która działa na rzecz dorosłych autystów i osób wykluczonych. Organizacja tworzy miejsca pracy dla osób z niepełnosprawnościami, prowadzi doradztwo zawodowe dla organizacji pozarządowych oraz wspiera spółdzielnie socjalne.

Fundację, a zarazem działalność klubokawiarni można wesprzeć finansowo robiąc przelew na konto: 20 1950 0001 2006 0572 7999 0002 z dopiskiem "Autysta w pracy".

W "Życie jest fajne" odbywają się także koncerty, wernisaże i wystawy, spotkania miłośników gier planszowych oraz warsztaty, debaty i panele dyskusyjne.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum