W święta więcej seniorów w szpitalach. Są tacy, których tam nie powinno być

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/Mat. prasowe24 grudnia 2022 10:00

– W święta w szpitalach przybywa seniorów. Mimo że szpital to nie dom opieki, a starsi ludzie to nie przedmioty, lekarze często spotykają na oddziałach pacjentów, których nie powinno tam być. Hospitalizacja powinna dotyczyć osób, które wymagają tego ze wskazań medycznych. Niestety dzieje się inaczej – mówi Olga Rostkowska, wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie.

W święta więcej seniorów w szpitalach. Są tacy, których tam nie powinno być
W święta w szpitalach przybywa seniorów. Fot. Adobestock
  • „Wspólne Święta” – to hasło kolejnej odsłony kampanii społecznej Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie
  • W święta w szpitalach przybywa seniorów, lekarze często spotykają na oddziałach pacjentów, których nie powinno tam być
  • W tym roku po raz pierwszy dołączyły także inne izby lekarskie. Ze wspólnym przesłaniem wystąpią także Bydgoska Izba Lekarska oraz Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie

W święta seniorów w szpitalach więcej

„Wspólne Święta” – to hasło kolejnej odsłony kampanii społecznej Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. W przedświątecznym burzliwym czasie na szpitalnych łóżkach pojawiają się pacjenci, którzy nie wymagają hospitalizacji – głównie seniorzy. W tym roku kampania toczy się w znacznie szerszym zakresie obecna w kanałach social media Okręgowej Izby Lekarskiej. Pierwszy raz do akcji dołączyły również inne izby lekarskie.

– W święta w szpitalach przybywa seniorów. Mimo że szpital to nie dom opieki, a starsi ludzie to nie przedmioty, lekarze często spotykają na oddziałach pacjentów, których nie powinno tam być. Hospitalizacja powinna dotyczyć osób, które wymagają tego ze wskazań medycznych. Niestety dzieje się inaczej – mówi Olga Rostkowska, wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie.

Cel kampanii „Wspólne Święta” jest jasny: powstrzymać zjawisko oddawania seniorów „na przechowanie” na okres świąt do szpitali. Działania mają zwrócić uwagę na ten problem. Pierwsza odsłona akcji została zainicjowana 19 grudnia 2018 roku przez Komisję Młodych Lekarzy Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. W tym roku po raz pierwszy ze wspólnym przekazem wystąpią trzy izby. Do akcji dołączają Bydgoska Izba Lekarska oraz Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie.

Warto pamiętać, że przedświąteczne hospitalizacje to element szerszego problemu.

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia za rok 2021 ponad połowę pacjentów oddziałów internistycznych stanowili pacjenci powyżej 70. roku życia. Jeśli zawęzić statystykę tylko do osób po 80. roku życia, to stanowiły one prawie jedną trzecią wszystkich hospitalizacji internistycznych.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum