W środę ostatnie przed wakacjami posiedzenie Sejmu; w porządku "500 plus" dla niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 lipca 2019 20:03

W środę na ostatnim przed wakacjami posiedzeniu, zbiera się Sejm, który zajmie się m.in. rządowym projektem ustawy dot. "500 plus" dla niepełnosprawnych.

W środę ostatnie przed wakacjami posiedzenie Sejmu; w porządku "500 plus" dla niepełnosprawnych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rządowy projekt ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji jest pierwszym punktem porządku obrad; projekt "500 plus" dla niepełnosprawnych został przyjęty w ubiegłym tygodniu przez rząd. Dodatek w wysokości 500 zł będzie przyznawany osobom, które ukończyły 18 lat i które mają orzeczenie o całkowitej niepełnosprawności, są niezdolne do samodzielnej egzystencji. II czytanie projektu odbędzie się w czwartek.

Według minister rodziny Bożeny Borys-Szopy, dochód tych osób nie może przekraczać 1100 zł. Świadczenie i koszty obsługi mają być finansowane ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Przewidziano także możliwość udzielenia pożyczki SFWON przez Fundusz Pracy oraz przekazywanie mu dotacji z budżetu państwa.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że wprowadzenie nowego świadczenia ma na celu wsparcie osób najbardziej pokrzywdzonych przez los. Jak ocenił, program będzie obejmował w pierwszym okresie ok. 300 tys. osób, ale w kolejnych, w związku z orzecznictwem, które będzie weryfikowało tę grupę osób mogą się pojawić kolejne 100 tys., 200 tys. Ustawa ma wejść w życie od 1 października br. Wprowadzenie nowego comiesięcznego dodatku 500 zł dla dorosłych niepełnosprawnych politycy PiS zapowiedzieli w maju.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum