jjx/Rynek Zdrowia | 08-10-2015 11:40

W sobotę, w Zabrzu Med&Art 2015

W sobotę (9 października) w Zabrzu rozpoczyna się kolejna, już trzecia edycja Konfrontacji Medycyna i Sztuka - Med&Art i IV Konfrontacje „Ucieczka ze świata ciszy". Konfrontacje Med&Art to spotkanie twórców i entuzjastów sztuki związanych profesjonalnie z medycyną.

Twórcy związani z medycyną zaprezentują m.in. wszystkie rodzaje muzyki (od klasycznej do rockowej), poezję, malarstwo, fotografię, filmy. W dyskusji powraca się do wiecznego sporu: na ile medycyna jest sztuką, a na ile techniką, ale też - ile w sztuce jest medycyny, a w medycynie sztuki.

Honorowym patronem Konfrontacji jest prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. Honorowy patronat nad imprezą objęli: prof. Maciej Misiołek - dziekan zabrzańskiego wydziału lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz prof. Marek Gzik - dziekan Wydziału Inżynierii Biomedycznej.

Konfrontacje organizuje Zbigniew Nawrat (Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi) i Mirosław Koperwas (znany animator w kręgu osób z wadami słuchu).

Zwyczajowo Konfrontacje rozpocznie grupa Zawrat (zespół Zbyszka Nawrata), następnie zaprezentuje się publiczności zespół Bokonon - wśród muzyków jest lekarz-onkolog (Piotr "Pioter" Wojcieszek) oraz technik dentystyczny (Bartosz "Lewy" Lewandowski).

W części muzyki klasycznej, tradycyjnej, poezji śpiewanej i różnych form literackich, która poprowadzi Marek Labus wystąpią Sławek Latos, Szymon Florek, Michał Pułtorak oraz Mariusz Rosnowski.

Z kolei w "Muzyce nocą" zaprezentują się Reanimators Classic - multidyscyplinarny zespół medyczny.
Stworzyli ją lekarze z Opola po Pierwszym Opolskim Koncercie Lekarzy w marcu 2013 w Opolskim Centrum Onkologii. Będą też Saksoholicy - kwartet saksofonowy lidera, absolwenta SUM Macieja Zielińskiego oraz grupa Reanimators New.