W październiku pierwsze nowe legitymacje osób niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 października 2017 16:06

W ciągu najbliższych 20 dni zostaną wydane pierwsze nowe legitymacje osób niepełnosprawnych - poinformował w piątek (6 października) dyrektor biura pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych Mirosław Przewoźnik. MRPiPS przypomina, że wydane wcześniej legitymacje zachowają ważność i nie ma potrzeby ich wymiany.

W październiku pierwsze nowe legitymacje osób niepełnosprawnych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zmiany dotyczące legitymacji dla osób z niepełnosprawnością wprowadziła nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw. Środowisko osób z niepełnosprawnościami od dawna postulowało, by legitymacje - dziś przypominające te szkolne - zostały zastąpione plastikowymi kartami.

- Powiatowe zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności, które najczęściej już działają przy powiatowych centrach pomocy rodzinie, zbierają dane i mamy w tej chwili około 25 tysięcy wniosków. Wydaje się, że w ciągu 20 dni legitymacje trafią już do klientów - powiedział dziennikarzom w Sejmie Przewoźnik.

Zaznaczył, że nowa legitymacja jest nowoczesna i w pełni odpowiada standardom europejskim.

- Nie będzie miała nic wspólnego z tym kartonikiem, który się niszczy po dwóch miesiącach użytkowania i jest bardzo niepraktyczny. Wydaje się, że to będzie skok jakościowy, jeśli chodzi o odczucia osób niepełnosprawnych. Nadruk będzie w języku angielskim, francuskim, polskim i w alfabecie Braille'a - zwrócił uwagę.

Legitymacja jest dokumentem poświadczającym niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności. Dzięki niej osoby niepełnosprawne mogą korzystać z ulg i zniżek. Dokument wystawiany jest na wniosek osoby niepełnosprawnej, która składając go, musi przedstawić do wglądu prawomocne orzeczenie o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności.

MRPiPS przypomina, że legitymacje wystawione przed 1 sierpnia zachowają ważność na czas w nich określony. Nie trzeba też wymieniać legitymacji wydanych na stałe, te bowiem zachowują ważność bezterminowo. Natomiast za wydanie duplikatu legitymacji od 1 sierpnia pobierana jest opłata w wysokości 15 zł.

Nowy wzór przewiduje możliwość zamieszczenia w niej informacji dotyczących stopnia niepełnosprawności oraz symbolu przyczyny niepełnosprawności. Informacje te będą zamieszczane - wyłącznie za pomocą kodu QR - jedynie na wniosek osoby zainteresowanej.

Wzór nowej legitymacji wyłoniono w konkursie zorganizowanym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wygrał go Piotr Felszyński.

Projekt legitymacji zawiera na awersie białe tło z pastelowym, szaroniebieskim deseniem układającym się w koncentryczne okręgi, w lewym górnym rogu karty jest napis LON (Legitymacja Osoby Niepełnosprawnej), w którym literę "O" zastępuje ikonka symbolizująca osobę na wózku. Na dole karty znajdują się białe ikonki z symbolami niepełnosprawności: osoba na wózku, niepełnosprawność słuchu, wzroku, intelektualna, osoba z laską, pies asystujący, ręce symbolizujące język migowy.

Na rewersie jest taki sam deseń: po lewej stronie okrągłe, białe ikonki z symbolami niepełnosprawności na pastelowym, szaroniebieskim tle. Nowe legitymacje będą miały formę plastikowych kart, wielkości karty kredytowej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum