W ośmiu miastach Polski pobiegną dla osób z niepełnosprawnością ruchową

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 września 2017 11:49

Rekordowa liczba ponad 21 tys. biegaczy pobiegnie w niedzielę (3 września) w ośmiu miastach w Polsce w tegorocznym biegu charytatywnym Poland Business Run. Dochód z imprezy będzie przeznaczony na wsparcie leczenia co najmniej 63 osób z niepełnosprawnością ruchową.

W ośmiu miastach Polski pobiegną dla osób z niepełnosprawnością ruchową
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak poinformowała Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Poland Business Run (PBR), w tym roku bieg odbywa się jednocześnie w ośmiu miastach: w Krakowie, Poznaniu, Katowicach, Łodzi, Warszawie, we Wrocławiu, Gdańsku oraz - po raz pierwszy - w Lublinie.

Jego uczestnicy wystartują o tej samej godzinie. Bieg biznesowy ma formę sztafety. W skład każdej z nich wchodzi pięć osób, z których każda ma do przebiegnięcia 3,8 km. Udział w zawodach biorą przede wszystkim zgłoszone przez firmy drużyny składające się z ich pracowników, ale są także reprezentanci instytucji kultury, samorządów i uczelni.

Firmy rywalizują ze sobą nie tylko pod względem czasu, w którym ich drużyny ukończą sztafetę, lecz także pod względem kwot wpłacanych do fundacji. Środki pochodzą z opłat startowych uczestników, dobrowolnych wpłat dokonywanych w towarzyszącej biegom akcji "Pomagam bardziej", a także z bezpośredniego wsparcia finansowego od sponsorów biegów.

- Do tej pory 139 osób postawiliśmy na nogi od 2012 roku. Od momentu, kiedy ten projekt trwa, ponad 45 tysięcy osób już pobiegło i zebraliśmy do tej pory ponad 3,2 mln zł. Tym możemy się pochwalić, ale to jest dopiero początek, bo w tym roku padają kolejne rekordy - podkreśliła Pleti.

Według organizatorów tegoroczna, szósta edycja biegu charytatywnego już teraz pobiła zeszłoroczny rekord liczby biegaczy - ponad 21 tys. osób (ponad 16 tys. w ub.r.) oraz zebranych pieniędzy - 1 mln 440 tys. zł (1 mln 149 tys. w ub.r.). Pozwoli to pomóc 63 osobom z niepełnosprawnością ruchową wskazanym przez fundacje współpracujące z PBR.

Zdaniem organizatorów, liczba biegaczy startujących w całym kraju w Poland Business Run plasuje tę imprezę jako największy bieg w kraju, a do tego bieg o charakterze charytatywnym. - Niezwykle istotny jest charytatywny cel tej imprezy. Niesienie pomocy tym, którzy jej potrzebują i wsparcie dla innych jest tym, co wyróżnia ten bieg na wielką skalę - zaznaczyła współorganizatorka Lidia Wiszniewska.

Ponieważ pomysł biegu narodził się w Krakowie, to właśnie w tym mieście - tłumaczą organizatorzy - co roku cieszy się on szczególną popularnością. W Kraków Business Run pobiegnie w tym roku 5,3 tys. zawodników - o 300 więcej niż w poprzednich latach.

Tegoroczna trasa została zmieniona, jednak zachowuje ten sam dystans i nie odbiega od ścisłego centrum Krakowa. Uczestnicy pobiegną obok Wawelu, ulicami Starego Miasta, częściowo Bulwarami Wiślanymi i Plantami. Strefa zmian i "miasteczko biegowe" znajdą się w bezpośrednim sąsiedztwie Wzgórza Wawelskiego.

Ze względu na większą przepustowość nowej trasy i strefy zmian, organizatorzy zdecydowali o dopuszczenie do biegu dodatkowych 300 osób, co pozwoli włączyć do biegu 60 drużyn z listy rezerwowej. Wcześniej limit biegaczy został ustalony na poziomie 5 tys. osób - ta liczba została wyczerpana w 4 minuty i 50 sekund od momentu uruchomienia rejestracji.

- W tym roku oprócz wielkiej liczby biegaczy w całej Polsce najbardziej cieszy nas fakt, że dzięki wsparciu Grupy Buma już za rok beneficjentom z całego kraju będziemy mieli szansę pomagać w nowym Centrum Rehabilitacji i Konsultacji Poland Business Run, które niebawem przygotujemy w Krakowie - zapowiedziała Agnieszka Pleti.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze