W okresie wakacji: uwaga na owady

Autor: mmsilesia.pl/Rynek Zdrowia • • 21 lipca 2009 13:12

Wypoczywajmy, ale tak, by nie przydarzyły się nam żadne niespodzianki z powodu ugryzienia owadów. Mogą być groźne, nie tylko w tropikach.

Komary najliczniej występują przy zbiornikach wodnych, dlatego przed wyjazdem nad jezioro warto zabezpieczyć się specjalni preparatami odstraszającymi te insekty, pomaga też zażywanie witaminy B.

Mrówka rudnica, potocznie nazywana czerwoną mrówką, jako jedyny w Polsce gatunek mrówek, może powodować reakcje alergiczne. W przypadku uczulenia objawy i postępowanie są podobne do powikłań po użądleniu osy czy pszczoły.

Kleszcze przenoszą wirusy i pierwotniaki, powodują kleszczowe zapalenie mózgu, dur powrotny, tularemię oraz boreliozę. Występują  na źdźbłach trawy, liściach oraz korze drzew. Na obszarze Polski kleszcze wykazują aktywność od połowy kwietnia do połowy listopada a cykl rozwojowy trwa 1-3 lata w zależności od panujących warunków.

Użądlenie przez osy i pszczoły może spowodować poważne powikłania zdrowotne u osób z alergią. Pszczoła, w przeciwieństwie do osy, zostawia w miejscu ugryzienia żądło. Na miejsce użądlenia powinniśmy zastosować okłady z sody oczyszczonej, która neutralizuje kwas mrówkowy zawarty w wydzielinie wstrzykniętej przez owada i daje ulgę. Jeśli zaobserwujemy objawy uczulenia powinniśmy skonsultować się z lekarzem.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum