W niedzielę coroczny koncert Fundacji "Redemptoris Missio". Upamiętni prof. Pawłowskiego

Autor: pwx/Rynek Zdrowia • • 27 kwietnia 2019 18:46

W niedzielę (28 kwietnia) Fundacja "Redemptoris Missio" związana z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu i Kliniką Chorób Pasożytniczych i Tropikalnych zaprasza na coroczny uroczysty koncert. Medal "Tym, którzy czynią dobro..." otrzyma pośmiertnie prof. Zbigniew Pawłowski, zmarły w tym roku współzałożyciel Fundacji.

W niedzielę coroczny koncert Fundacji "Redemptoris Missio". Upamiętni prof. Pawłowskiego
Przez 27 lat istnienia Fundacja objęła swą działalnością kilkaset misyjnych szpitali, przychodni i punktów medycznych. Fot. mat. prasowe Fundacji

Uroczysty Koncert Fundacji Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio" zaplanowano na najbliższą niedzielę (28 kwietnia) o godz. 17.00 w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Wystąpi Reprezentacyjna Orkiestra Sił Powietrznych pod batutą Majora Pawła Joksa. Wszyscy artyści od wielu lat występują dla Fundacji zupełnie za darmo. Podczas niedzielnego koncertu ostanie wręczony medal Fundacji "Tym, którzy czynią dobro...". Medal, decyzją Rady Fundacji, otrzyma pośmiertnie prof. Zbigniew Pawłowski, zmarły w tym roku współzałożyciel Fundacji - podała Fundacja w komunikacie prasowym.

Prof. Zbigniew Pawłowski był długoletnim kierownikiem Kliniki Chorób Pasożytniczych i Tropikalnych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Profesor kierował Kliniką w latach 1970- 1996. W latach 1979-86 pracował w Światowej Organizacji Zdrowia i do roku 2011 był jej ekspertem. W roku 2009 uhonorowano go tytułem doctora honoris causa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 

Media wspominając prof. Zbigniewa Pawłowskiego cytują jedną z jego wypowiedzi: "Nierzadko młodzi ludzie pytali mnie, dlaczego im pomagam, a w odpowiedzi słyszeli, że tylko spłacam dług pomocy, którą uzyskiwałem. Dość późno spotkałem się ze stwierdzeniem prof. Tomasza Lewisa, że najwyższą wartością w życiu jest być pożytecznym i angażować się w działalność mającą określony cel."

Fundacja „Redemptoris Missio” powstała w 1992 roku w Poznaniu z inicjatywy środowiska naukowego Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego. Jej celem jest tworzenie profesjonalnego zaplecza dla polskich misjonarzy prowadzących działalność medyczną wśród chorych w najuboższych krajach świata.

Przez 27 lat istnienia Fundacja objęła swą działalnością kilkaset misyjnych szpitali, przychodni i punktów medycznych w Tanzanii, Kamerunie, Zambii, Etiopii, Ugandzie, Kenii, Czadzie, Indiach, Peru, na Madagaskarze, Jamajce, Papui Nowej Gwinei, Białorusi i w Kazachstanie. Aby leczyć najuboższych organizuje wyjazdy medyków do szpitali i przychodni w krajach misyjnych - informuje Justyna Janiec-Palczewska, prezes zarządu Fundacji Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio".

Fundacja wysyła za granicę liczne transporty lekarstw, środków opatrunkowych i innego sprzętu medycznego. Bezpośrednimi adresatami tych przesyłek są w większości misje katolickie działające w najbiedniejszych krajach świata.

Od początku swojego istnienia Fundacja jest związana z Uniwersytetem Medycznym i poznańską Kliniką Chorób Pasożytniczych i Tropikalnych. Pracujący w niej lekarze specjaliści pomagają szkolić wolontariuszy wyjeżdżających do pracy w tropiku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum