W miesiąc w Polsce zmarło ponad 64 tysiące osób

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 14 grudnia 2020 09:57

W listopadzie w całej Polsce zmarło ponad 64 tys. osób. To dwukrotnie więcej niż w takim samym czasie rok temu. - W ciągu ostatnich stu lat nie mieliśmy w ciągu miesiąca większej liczby zgonów. To tragedia - mówi kierownik USC w jednym ze śląskich miast.

W miesiąc w Polsce zmarło ponad 64 tysiące osób
FOT. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Liczba zgonów w Polsce rośnie od października. Listopad okazał się jednak wyjątkowy pod tym względem. Zmarło ponad 64 osób - to dwukrotnie więcej niż w listopadzie w ciągu ostatnich dwóch dekad.

Jak zwraca uwagę serwis Biqdata.pl, liczba zgonów wykraczająca poza średnie wartości z wcześniejszych lat, jest jednym z najlepszych wskaźników pomocnych przy monitorowaniu faktycznych skutków pandemii COVID-19.

Łączne liczby zgonów obejmują nie tylko potwierdzone zgony z powodu COVID-19, ale też wszystkie zgony w ogóle, czyli także te wywołane koronawirusem, ale niepotwierdzone jako spowodowane chorobą, oraz zgony osób, które przez przeciążony system ochrony zdrowia nie dostały się na czas do lekarza. W przypadku dużych miast województwa śląskiego rok do roku wzrost liczby zgonów w listopadzie nieraz przekracza 100 proc.

Więcej: katowice.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum