W dwóch olsztyńskich parkach staną ławki do przewijania niemowląt i karmienia piersią

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 czerwca 2018 19:21

W Parku Kusocińskiego i Parku Centralnym w Olsztynie staną pierwsze w mieście ławki dostosowane do karmienia i przewijania niemowląt - poinformował w poniedziałek (11 czerwca) olsztyński ratusz. Miejsca wybrali mieszkańcy w głosowaniu.

Prezydent Olsztyna: - Chcemy dać wyraźny sygnał kilku tysiącom olsztyńskim mam, że nie muszą chować się z karmieniem piersią. Fot. Shutterstock

Urząd miasta zapowiedział, że dwie pierwsze ławki z tzw. przewijakami zostaną ustawione wkrótce w Parku Kusocińskiego i Parku Centralnym. Te miejsca wskazywali najczęściej - spośród proponowanych 12 - uczestnicy ankiety zorganizowanej w ostatnich dniach przez magistrat. Głosowało niemal 600 osób.

Pomysłodawcy liczą na to, że ławki przystosowane do potrzeb matek z małymi dziećmi staną się zachętą do karmienia piersią w miejscach publicznych.

- Chcemy dać wyraźny sygnał kilku tysiącom olsztyńskim mam, że nie muszą chować się z karmieniem piersią, a dodatkowo wszystkim rodzicom ułatwić przewijanie swojej pociechy, gdy tylko zajdzie taka potrzeba"- podkreślił prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

Jednym z miast w woj. warmińsko-mazurskim, które już wcześniej wprowadziły takie ułatwienia dla rodziców, jest Giżycko. W ub. roku w ramach budżetu obywatelskiego ustawiono tam "stacje przewijania niemowląt", czyli zadaszone konstrukcje z drewna i sztucznego tworzywa, z przewijakiem i siedziskiem dla matek, które chcą nakarmić dziecko.

Pierwsza taka parkowa ławka powstała w 2016 r. z okazji Światowego Dnia Karmienia Piersią w miasteczku Hum w Chorwacji. Miała ułatwić życie karmiącym kobietom i spowodować, że poczują się akceptowane w przestrzeni publicznej. Pomysł stał się głośny na całym świecie, dzięki portalom społecznościowym.

PAP - Marcin Biguszewski

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum