W czasie pomorskiego finału akcji "Pola nadziei" zebrano prawie 565 tys. zł

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 kwietnia 2016 14:25

Prawie 565 tys. zł zebrano na ulicach Trójmiasta i innych miejscowości na Pomorzu w czasie kwest, które odbyły się w niedzielę w ramach pomorskiego finału charytatywnej akcji "Pola nadziei". Środki zostaną rozdzielone pomiędzy pomorskie hospicja.

Środki zostaną rozdzielone pomiędzy pomorskie hospicja. Fot. archiwum

O efektach akcji poinformowała w poniedziałek (25 kwietnia) Alicja Stolarczyk prezes zarządu Fundacji Hospicyjnej, która działa przy gdańskim Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza i była jednym z organizatorów pomorskiej akcji "Pola nadziei".

- Prawie 565 tys. zł, jakie udało nam się zebrać to o około 30 tysięcy więcej niż zebraliśmy w ubiegłym roku. "Pola nadziei" nabierają rozmachu. Coraz więcej różnych środowisk włącza się do akcji, jest o nas coraz głośniej. Efektem tego jest powiększająca się z roku na rok suma, jakie udaje nam się zebrać - powiedziała PAP Stolarczyk.

Zebrane pieniądze zostaną podzielone pomiędzy Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku, Hospicjum im. Św. Józefa w Sopocie, Hospicjum Św. Wawrzyńca w Gdyni oraz Hospicjum pw. Ojca Pio w Pucku. Podział środków nastąpi według wcześniej ustalonych zasad, a ich wielkość będzie uzależniona od liczby pacjentów, jakimi opiekują się poszczególne placówki.

Stolarczyk wyjaśniła, że wspomniane placówki w ciągu roku opiekują się około trzema tysiącami pacjentów: tymi przebywającymi na stałe w hospicjach, a także osobami pozostającymi we własnych domach.

Pomorski finał akcji "Pola nadziei" miał miejsce w niedzielę. W jego ramach na ulicach Gdańska, Gdyni, Sopotu i Pucka odbywały się parady, marsze, biegi, festyny i koncerty. W trakcie tych imprez wolontariusze (było ich w sumie około trzech tysięcy) zbierali do puszek datki. W podziękowaniu za wsparcie wręczali żonkile: organizatorzy przygotowali w tym roku 75 tysięcy tych kwiatów.

Jak przypomnieli organizatorzy akcji Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje około dwóch trzecich kosztów utrzymania pacjentów przebywających w hospicjach. Pozostałą część środków placówki zdobywają od różnych instytucji i ludzi dobrej woli, a także w czasie charytatywnych akcji spośród których "Pola Nadziei" są największą. W 2014 roku w jej ramach zebrano około 470 tys. zł, a w ub.r. było to około 537 tys. zł.

Tegoroczne "Pola nadziei" były już szóstą wspólną akcją zorganizowaną przez pomorskie placówki hospicyjne i wspomagające ich działalność podmioty. Wcześniej poszczególne hospicja przygotowywały przedsięwzięcie indywidualnie.

"Pola Nadziei" narodziły się w Wielkiej Brytanii. Program został stworzony przez organizację charytatywną Marie Curie Cancer Care. W 1998 r. akcję podjęło hospicjum w Krakowie, a z biegiem lat włączały się do niej inne miasta.

W ramach akcji co roku na początku października w okolicach Międzynarodowego Dnia Opieki Paliatywno-Hospicyjnej ludzie na całym świecie sadzą na miejskich trawnikach i skwerach żonkile. Wiosną, kiedy kwiaty kwitną, w miastach tych prowadzone są kwesty na rzecz terminalnie chorych. Ofiarodawcy otrzymują za przekazany datek kwiat żonkila lub jego symbol.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum