W ciągu tygodnia wchłaniamy mikroplastik o wadze karty kredytowej

Autor: dw.com/Rynek Zdrowia • • 13 czerwca 2019 08:17

Obecność mikroplastiku w organizmach ludzi może mieć szkodliwy wpływ na ich zdrowie. Wyniki badań australijskich naukowców dają powód do niepokoju. O wynikach tych badań niemiecki oddział WWF poinformował 12 czerwca w Hamburgu.

W ciągu tygodnia wchłaniamy mikroplastik o wadze karty kredytowej
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Z badań naukowców z Uniwersytetu w Newcastle w Australii, przeprowadzonych na zlecenie Światowego Funduszu na rzecz Przyrody (WWF), wynika, że do organizmu każdego człowieka na całej Ziemi trafia średnio do pięciu gramów mikroplastiku tygodniowo. Odpowiada to wadze karty kredytowej.

Liczba cząstek mikroplastiku, które przedostają się w ciągu tygodnia do organizmu człowieka, wynosi do 2000, co oznacza, że ludzie przyjmują miesięcznie około 21 gramów mikroplastiku, a rocznie ponad ćwierć kilograma!

WWF podkreśla, że od roku 2000 wyprodukowano na Ziemi tyle plastiku, ile we wszystkich wcześniejszych latach razem wziętych. Około jednej trzeciej ilości plastiku trafia następnie w niekontrolowany sposób do środowiska.

W tej chwili trwają badania jak przyjmowanie mikroplastiku wpływa na ludzkie zdrowie. Jasne jest jednak, że plastikowe odpady są problemem o zasięgu globalnym, który dotyka bezpośrednio także ludzi.

Czytaj: dw.com

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum