W chorzowskim rosarium odbyły się obchody Dnia Dziecka Utraconego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 października 2014 19:33

Setki balonów z imionami zmarłych dzieci wypuścili w środę (15 października) w chorzowskim rosarium uczestnicy obchodów Dnia Dziecka Utraconego. Według organizatorów z Fundacji Przetrwać Cierpienie, co roku w Polsce 40 tys. kobiet przeżywa poronienie.

Rodzice, którzy stracili dziecko, często potrzebują wsparcia psychologicznego, a nawet psychiatrycznego. Jedną z pomagających im organizacji jest Fundacja Przetrwać Cierpienie, działająca na rzecz ofiar przemocy domowej, osób w ciężkiej sytuacji życiowej lub po przeżyciu traumy.

Organizowane przez fundację obchody przypadającego 15 października Dnia Dziecka Utraconego wyglądały w tym roku nieco inaczej niż w 2013 w Katowicach. Wówczas uczestniczyli w nich tylko rodzice, którzy wypuszczali w niebo lampiony. Teraz do rosarium w Parku Śląskim w Chorzowie przybyły całe rodziny - z dziadkami czy rodzeństwem utraconych dzieci.

Według danych fundacji co roku poronienie w Polsce przeżywa ok. 40 tys. kobiet. W maju br. fundacja opublikowała raport podsumowujący ogólnopolską kampanię "Ja też jestem dzieckiem". Na podstawie zbieranych od grudnia 2012 r. do maja 2014 r. opinii rodziców oceniono szpitale pod względem opieki po utracie dziecka i przekazania tej informacji. Pozytywną ocenę dostało 316 placówek, w tym 34 w woj. śląskim.

Zdaniem pracowników fundacji, pracownicy szpitali zachowują się z roku na roku coraz bardziej empatycznie. Już rzadko można spotkać się z sytuacją, że kobiety po poronieniu leżały na tej samej sali, co kobiety przed lub po porodzie.

Fundacja Przetrwać Cierpienie prowadzi punkty wsparcia w wielu miastach Polski, m.in. w Katowicach. Program pomocy rodzicom zmarłych dzieci opiera się na spotkaniach zarówno z psychologami i lekarzami, jak z innymi rodzinami w podobnej sytuacji. Obecnie pod opieką fundacji znajduje się ponad 7 tys. rodzin.

Dzień Dziecka Utraconego obchodzony jest w Stanach Zjednoczonych od 1988 r., a w Polsce od 2004 r. - z inicjatywy Organizacji Rodziców po Stracie oraz Rodziców Dzieci Chorych "Dlaczego".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum