W całej Wielkiej Brytanii słabnie epidemia koronawirusa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 lutego 2021 20:15

Wprawdzie władze i naukowcy przestrzegają przed przedwczesnym optymizmem, ale wszystkie dane coraz wyraźniej wskazują, że praktycznie w całej Wielkiej Brytanii epidemia koronawirusa słabnie.

W całej Wielkiej Brytanii słabnie epidemia koronawirusa
Zmniejsza się też liczba pacjentów z Covid-19, którzy przebywają w brytyjskich szpitalach. Fot. Katarzyna Gubała/PTWP

Średnia dobowa liczba wykrywanych zakażeń z siedmiu kolejnych dni do piątku włącznie wynosi niespełna 20 tys. To oznacza spadek o 26 proc. w porównaniu z poprzednimi siedmioma dniami i powrót do poziomów z pierwszej połowy grudnia.

Dla porównania, w pierwszej dekadzie stycznia codziennie liczba wykrywanych zakażeń utrzymywała się na poziomie powyżej 50 tys., a czasem przekraczała - i to znacznie - 60 tys. Co istotne - spadek zakażeń ma miejsce mimo stale rosnącej liczby testów, która sięga 800 tys. na dobę.

Podobnie jest z liczbą zgonów, choć nadal ona jest najwyższa w Europie. W ostatnich siedmiu dniach umierały z powodu Covid-19 średnio 984 osoby dziennie. To pierwszy przypadek od prawie miesiąca, by ta średnia była poniżej tysiąca i jest to spadek o prawie 18 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem.

Zmniejsza się też liczba pacjentów z Covid-19, którzy przebywają w szpitalach. W szczytowym momencie - 18 stycznia - przekraczała ona 39 tysięcy. W czwartek, po raz pierwszy od 3 stycznia spadła poniżej 30 tys.

Wskaźnik R, który pokazuje, czy epidemia się rozprzestrzenia, czy się kurczy, szacowany jest obecnie w przedziale 0,7-1,0, podczas gdy tydzień temu było to 0,7-1,1, a na początku stycznia 1,0-1,4. W żadnej z części składowych Zjednoczonego Królestwa ani w żadnym z regionów Anglii R nie przekracza granicznego poziomu 1,0, oznaczającego, że epidemia się rozprzestrzenia. Na dodatek najniższe szacunki R są obecnie w Londynie i w południowo-wschodniej Anglii, czyli tych częściach, gdzie pojawił się i szybko zaczął się rozprzestrzeniać nowy, bardziej zakaźny wariant wirusa.

Wreszcie, według szacunków podanych w piątek przez brytyjski urząd statystyczny ONS, w ostatnim tygodniu stycznia koronawirusem zakażona w Anglii była 1 osoba na 65, w Irlandii Północnej - również 1 na 65, w Walii - 1 na 70, a w Szkocji - 1 na 115. To przekłada się na 964,4 aktywne zakażenia włącznie z bezobjawowymi i niepotwierdzonymi testami. A gdy na początku stycznia brytyjski premier Boris Johnson wprowadzał kolejny lockdown w Anglii, tylko w niej było ponad milion zakażonych, a koronawirusa miała 1 osoba na 50.

Od początku epidemii w Wielkiej Brytanii wykryto 3,911 mln zakażeń; zmarły 111 264 osoby. W obu przypadkach to piąta najwyższa liczba na świecie.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum