W Wielkiej Brytanii też upały. Są obawy o zdrowie i jakość powietrza

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 lipca 2018 14:20

Rekordowo wysokie temperatury w Wielkiej Brytanii wywołują obawy dotyczące zdrowia mieszkańców i wysokiego poziomu zanieczyszczenia powietrza. Posłowie uważają, że kraj powinien przygotować się na długoterminowe konsekwencje globalnego ocieplenia.

Burmistrz uruchomił miejski system ostrzegania przed zanieczyszczeniami powietrza, apelując do mieszkańców o ograniczenie aktywności na wolnym powietrzu, w tym biegania lub jazdy na rowerze wzdłuż ruchliwych dróg. Fot. Keven Menard Photography/Flickr.com (CC BY-NC 2.0)

Od początku lata temperatury w Wielkiej Brytanii regularnie przekraczają 30 stopni Celsjusza. W czwartek temperatura w Londynie ma przekroczyć nawet 35 stopni, a w piątek może zbliżyć się do lipcowego rekordu z 2015 roku - 36,7 stopnia, a nawet do rekordowej najwyższej temperatury w historii pomiarów w brytyjskiej stolicy - 38,5 stopnia z sierpnia 2003 roku.

Pasażerowie metra i kolejki naziemnej skarżyli się, że temperatura w niektórych wagonach przekracza 37 stopni C. Media, które określają falę upałów jako "historyczną", donoszą m.in. o ich konsekwencjach dla dostaw produktów spożywczych.

Brytyjski instytut meteorologiczny Met Office wydał ostrzeżenie trzeciego stopnia w czterostopniowej skali, w którym radzi by nie wychodzić na pełne słońce i apeluje o utrzymywanie niskiej temperatury w domach. Liczba wejść na strony internetowe publicznej służby zdrowia (NHS) poświęcone chorobom związanym z upałami wzrosła w ciągu ostatnich tygodni o 450 proc.

Grupa posłów zasiadających w komisji audytu środowiskowego oceniła w wydanym w czwartek raporcie, że upalne lata mogą w ciągu 20 lat stać się czymś normalnym ze względu na zachodzące zmiany klimatu i konsekwencje globalnego ocieplenia.

Jak ostrzeżono, jeśli nie podjęte zostaną żadne działania, to około 2050 roku przegrzanie organizmu może być przyczyną nawet siedmiu tysięcy zgonów rocznie. To szczególnie istotne w obliczu brytyjskiego problemu ze starzejącą się ludnością: obecnie mediana wieku wynosi ok. 41 lat, a w 2050 roku będzie to blisko 44 lata.

Wśród przygotowanych przez parlament rekomendacji jest m.in. złagodzenie zasad dotyczących stroju w pracy, a także przygotowanie biur do upałów, w tym wprowadzenie maksymalnej dopuszczalnej temperatury podczas prac fizycznych. Posłowie zalecili także szczegółową kontrolę szpitali i domów opieki w celu sprawdzenia, co można poprawić, aby przygotować się na zmiany klimatu, a także ostrzegli przed wysokimi temperaturami w starym budownictwie.

Jednocześnie w czwartek (25 lipca) burmistrz Londynu Sadiq Khan uruchomił miejski system ostrzegania przed zanieczyszczeniami powietrza, apelując do mieszkańców o ograniczenie aktywności na wolnym powietrzu, w tym biegania lub jazdy na rowerze wzdłuż ruchliwych dróg. To drugi raz w ciągu sześciu miesięcy, kiedy zdecydowano się na skorzystanie z tej procedury i dziewiąty odkąd Khan został burmistrzem brytyjskiej stolicy.

Informacje ostrzegawcze pojawią się na 2,5 tys. przystanków autobusowych i tramwajów wodnych, a także 270 stacjach metra i 140 wyświetlaczach w pobliżu najważniejszych dróg.

Khan zaznaczył, że ostrzeżenie związane jest z "upałami, toksycznym powietrzem nad Londynem, brakiem chmur i przesuwającymi się emisjami z kontynentu".

Według prognozy pogody upały utrzymają się także w kolejnych dniach, ale w nocy z czwartku na piątek można spodziewać się także burz i obfitych opadów deszczu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum