W Warszawie powstanie Muzeum Sue Ryder

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 lipca 2008 10:00

- Chcielibyśmy, aby była to placówka kulturalna, miejsce, w którym będzie można poznać historię Sue Ryder. Zależy nam także na tym, aby muzeum było punktem pomocy dla osób niepełnosprawnych, chorych, potrzebujących - powiedziała dyrektor Polskiej Fundacji Sue Ryder Joanna Chodor.

Fundacji zależy, aby siedzibą muzeum stał się budynek rogatki miejskiej numer dwa na placu Unii Lubelskiej, gdzie kiedyś mieściły się kasy biletowe komunikacji miejskiej. Fundacja, która jest organizacją charytatywną i nie ma własnych środków, ma nadzieję, że w porozumieniu z władzami miasta utworzy muzeum samorządowe lub że dojdzie do innej formy partnerskiej działalności. Obecnie rogatka podlega pod Zarząd Dróg Miejskich.

Margaret Susan Ryder urodziła się 3 lipca 1923 roku w Leeds, w Anglii. W 1939 roku, mając 16 lat zaciągnęła się do Formacji Pielęgniarek Pierwszej Pomocy. W czasie II wojny światowej Susan Ryder służyła w polskiej sekcji brytyjskiego Zarządu Operacji Specjalnych zajmującej się dywersją w okupowanej Europie. W sierpniu 1944 roku ekspediowała zrzuty broni dla walczącej Warszawy.

Bezpośrednio po wojnie, wraz z międzynarodową grupą wolontariuszy, pomagała w odbudowie stolicy, by później stale pomagać Polsce i Polakom. W Warszawie wybudowała ponad 30 domów, które przyjęły pod swój dach chorych, samotnych i bezdomnych. Pierwszy z nich powstał w 1958 roku w Konstancinie. Do dzisiaj ta placówka pomaga osobom z problemami reumatologicznymi.

W 1978 roku Ryder otrzymała z nadania Królowej Elżbiety II tytuł Para Anglii, przyjmując za swoją szlachecką siedzibę Warszawę.

Sue Ryder zmarła 2 listopada 2000 roku. Za swój wkład w działalność charytatywną na rzecz Warszawy została jej Honorowym Obywatelem.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum