×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

W Trójmieście królują wąsy

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia27 listopada 2013 10:07

Mężczyźni na całym świecie zapuszczają wąsy, by przypomnieć o walce z rakiem jądra i prostaty. Trójmiasto także przyłączyło się do akcji. Wszystko po to, by przypominać mężczyznom o profilaktycznych badaniach pozwalających wykrywać "męskiego zabójcę".

W Trójmieście królują wąsy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
W Polsce rak gruczołu krokowego (prostaty) rozpoznawany jest rocznie u około 10 tys. mężczyzn. Z kolei rak jądra co prawda występuje stosunkowo rzadko (około 1 proc. wszystkich nowotworów złośliwych u mężczyzn), ale jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych u mężczyzn w wieku 20-40 lat.

Po to, by przypominać mężczyznom o tym, że rak prostaty i rak jąder jest realny ponad 10 lat temu w odległej Australii wymyślono Movember - akcję polegającą na tym, że w listopadzie mężczyźni zapuszczają wąsy (od "november" - listopad i "mustache" - wąsy). Idea szybko się rozpowszechniła. By poprzeć Movember wąsy zapuścili już np. Daniel Craig czy Ashton Kutcher.

Akcja dotarła również do Trójmiasta. Od kilku tygodni wąsy dumnie prezentują m.in. prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Do akcji dołączył też m.in. poseł Tadeusz Aziewicz i zawodnicy Seahawks Gdynia - Klubu Futbolu Amerykańskiego, a także rugbyści z RC ARKA GDYNIA.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum