W Szwajcarii ośrodki narciarskie pozostaną otwarte - podaje minister zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 listopada 2020 17:55

Ośrodki narciarskie w Szwajcarii będą otwarte, jeżeli będą spełniać ścisłe środki bezpieczeństwa, mające ograniczać transmisję koronawirusa - zapowiedział w czwartek (26 listopada) minister zdrowia Alain Berset. Wyciągi nie działają obecnie w innych alpejskich krajach.

W Szwajcarii ośrodki narciarskie pozostaną otwarte - podaje minister zdrowia
Wśród krajów alpejskich trwa dyskusja na temat ponownego otwarcia ośrodków narciarskich w okresie świątecznym. Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W Szwajcarii nadal można jeździć na nartach, to zawsze było naszym celem - powiedział na konferencji prasowej w Bernie Berset. Dodał, że oczywiście należy przestrzegać surowych norm bezpieczeństwa.

Wśród krajów alpejskich trwa dyskusja na temat ponownego otwarcia ośrodków narciarskich w okresie świątecznym. Wyciągi są zamknięte m.in. we Włoszech, Francji, Niemczech, Austrii i Słowenii.

Premier Włoch Giuseppe Conte wzywa do dalszego zamknięcia stoków w okresie świątecznym we wszystkich państwach europejskich. Takie skoordynowane podejście popiera premier niemieckiej Bawarii Markus Soeder, który również uważa, że ośrodki narciarskie nie powinny być otwierane przed świętami, z powodu zbyt dużego ryzyka dalszego rozwoju pandemii koronawirusa na kontynencie.

W podobnym tonie wypowiadał się też prezydent Francji Emmanuel Macron.

Pomysłowi ogólnoeuropejskich działań w związku z sezonem narciarskim sprzeciwia się kanclerz Austrii Sebastian Kurz, który deklaruje, że ośrodki w tym kraju zostaną otwarte, jeżeli pozwoli na to sytuacja epidemiczna.

Pytana o możliwość jednolitego podejścia do tej sprawy w całej Unii Europejskiej, komisarz do spraw zdrowia Stela Kiriakidu powiedziała w wywiadzie dla "Corriere della Sera" opublikowanym w czwartek, że "nie ma jednej formuły ważnej dla wszystkich, bo państwa mają różną sytuację epidemiczną".

Dalszemu zamknięciu ośrodków narciarskich w krajach Europy sprzeciwiają się przedstawiciele branży turystycznej i samorządy górskich regionów, które podkreślają związane z tym ogromne straty finansowe dla przedsiębiorców i lokalnych społeczności.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum