W Sosnowcu otwarto mieszkanie treningowe dla niepełnosprawnych intelektualnie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 lutego 2019 18:15

Mieszkanie treningowe, w którym niepełnosprawni intelektualnie będą uczyli się przygotowywać posiłki, dbać o porządek czy załatwiać sprawy urzędowe otwarto w środę (27 lutego) oficjalnie w Sosnowcu. Jednorazowo przez okres 3-6 miesięcy ma tam przebywać sześć osób.

W Sosnowcu otwarto mieszkanie treningowe dla niepełnosprawnych intelektualnie
Przez cały czas trwania projektu w mieszkaniu przebywać mają opiekunowie, którzy będą czuwali i wspierali uczestników projektu. Fot. Fotolia

Jak poinformował w środę sosnowiecki samorząd, otwarcie mieszkania treningowego to część realizowanego przez tamtejszy Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej projektu integracji osób niepełnosprawnych intelektualnie "Tacy sami, bez ściany między nami". Współfinansowany ze środków unijnych projekt zakłada objęcie wsparciem w latach 2019-2020 ok. 60 osób.

Przedsięwzięcie, prócz trenowania kompetencji w mieszkaniu treningowym, zakłada zajęcia z psychologiem, trenerem rozwoju osobistego, oligofrenopeutą oraz konsultacje lekarskie. Przez cały czas trwania projektu w mieszkaniu przebywać mają opiekunowie, którzy będą czuwali i wspierali uczestników projektu.

- Jednorazowo w mieszkaniu w trybie całodobowym przebywać będzie sześć osób przez okres od trzech do sześciu miesięcy. Dodatkowo będą prowadzona świetlica i zajęcia terapeutyczne w systemie dziennym dla kolejnych sześciu osób - wyjaśniła pełnomocniczka prezydenta miasta ds. funduszy zewnętrznych oraz polityki społecznej i komunalnej Anna Jedynak.

- Ważne, żeby osoby niepełnosprawne miały szansę na dobre życie i dobry dom. To mieszkanie, to w pewien sposób start w dorosłość. Wiemy, jak ważne i potrzebne są rozwiązania systemowe. Tym bardziej cieszymy się, że zaczynamy je wcielać w życie w naszym mieście - zadeklarowała Jedynak.

Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych przy ul. Franciszkańskiej Iwona Durek-Sypek zaznaczyła, że obecnie w placówkach kształcenia oraz opiekuńczych przebywa 500 osób z różną niepełnosprawnością intelektualną z terenu Sosnowca.

- Około dwadzieściorga osób opuszcza te placówki każdego roku bez możliwości dalszego wsparcia. Dlatego projektem objęto wyłącznie te osoby, które pozbawione są innej pomocy - zastrzegła Durek-Sypek.

Wyremontowane przez Miejski Zakład Zasobów Lokalowych prawie stumetrowe mieszkanie mieści się na parterze kamienicy w centrum miasta. Pomieszczenia przystosowano dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Przed wejściem do domu powstał podjazd.

Dyrektor MZZL Joanna Sekuła podkreśliła, że liczy zarówno na koordynatorów, jak i mieszkańców, którzy aktywnie włączą się w projektowanie tego miejsca. W planach jest m.in. zagospodarowanie podwórka, być może ogródek z ziołami i kwiatami.

- Chodzi przede wszystkim o aktywizację osób niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu głębszym, wymagających szczególnej troski w codziennym życiu. Jesteśmy dumni, że możemy być pionierami w aktywizacji osób niepełnosprawnych - wskazał przewodniczący sosnowieckiej rady miejskiej Mateusz Bochenek.

Mieszkanie treningowe dla niepełnosprawnych intelektualnie uruchomił też na początku 2016 r. samorząd Katowic. Tamtejszy Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej otrzymał za tę formę wsparcia nagrodę Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w 2017 r.

Resort uznał wówczas mieszkanie przy katowickiej ul. Chopina za dobrą praktykę i inspirację do szerokiego i kompleksowego wspierania osób niepełnosprawnych. Katowickie mieszkanie również otwarto dzięki środkom unijnym - pozyskanym na realizację projektu "Włącz się! Program aktywizacji zawodowej i społecznej w Katowicach".

Mieszkanie treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną otwarto także na początku 2017 r. na warszawskiej Pradze.

PAP - Mateusz Babak

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum