W Operze Krakowskiej zabrzmiał Hymn Wcześniaka

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 listopada 2014 18:56

Hymn Wcześniaka miał w sobotę premierę w Operze Krakowskiej. Około 200 dzieci, które przyszły na świat wcześniej niż powinny, wraz z rodzicami świętowało Światowy Dzień Wcześniaka. Podczas obchodów powstał także łańcuch z niemowlęcych skarpetek.

W Operze Krakowskiej zabrzmiał Hymn Wcześniaka

W Polsce ok. 6-7 proc. wszystkich noworodków przychodzi na świat przed 37. tygodniem ciąży. Niektóre z wcześniaków mają bardzo niską wagę - poniżej 1000 g, a w skrajnych przypadkach poniżej 500 g.

- Dzisiejsza medycyna daje niesamowite możliwości. Jesteśmy mądrzejsi jeśli chodzi o wentylację i żywienie tak małych dzieci - mówił PAP kierownik Oddziału Klinicznego Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego i konsultant wojewódzki w dziedzinie neonatologii prof. Ryszard Lauterbach. Jak podkreślił, kluczowa dla życia i rozwoju dziecka jest nie jego waga urodzeniowa, a czas trwania ciąży, który determinuje dojrzałość. - Potrafimy pomóc dzieciom, które przychodzą na świat w 24-25. tygodniu ciąży - dodał Lauterbach.

Wcześniaki mają nie tylko trudniejszy start niż dzieci urodzone w terminie, ale mogą mieć problemy zdrowotne w późniejszym życiu, choć jak podkreślają specjaliści, po początkowych kłopotach większość wcześniaków nadrabia zaległości, rozwija się prawidłowo i nie odbiega w niczym od rówieśników.

Prof. Lauterbach na cześć wcześniaków ułożył hymn, w którym przypomina, że historia zna przykłady genialnych wcześniaków, takich jak Albert Einstein.

- Tekst narodził się w podróży pociągiem z Warszawy do Krakowa. To było dla mnie proste. Od 39 lat jestem z tymi dziećmi, wiem jak się zachowują i co czują. Wiem też, że mogą być genialne - mówił Lauterbach.

Obchody Światowego Dnia Wcześniaka, który przypada 17 listopada, zorganizowały: Szpital Położniczo-Ginekologiczny "Ujastek" i Szpital Uniwersytecki w Krakowie.

W poniedziałek w geście solidarności z wcześniakami i ich rodzicami na fioletowo zostanie podświetlony Szpital "Ujastek". Na całym świecie w ten sposób mają być wyróżnione tak charakterystyczne budowle, jak np. Empire State Building w Nowym Jorku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum