W Krakowie rusza 19. edycja żonkilowych Pól Nadziei

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 marca 2016 19:01

W niedzielę rusza 19. edycja żonkilowej akcji Pola Nadziei, organizowana przez Hospicjum św. Łazarza w Krakowie - Nowej Hucie. Celem akcji jest pozyskanie środków do opieki nad ciężko chorymi u kresu ich życia - poinformowała koordynatorka akcji Renata Połomska.

Tegoroczna akcja odbywa się pod hasłem "Pola Nadziei - to nasza rola" Fot. Archiwum RZ

Tegoroczna akcja odbywa się pod hasłem "Pola Nadziei - to nasza rola" i przypada w roku jubileuszu 35-lecia powstania Towarzystwa Przyjaciół Chorych "Hospicjum im. św. Łazarza". Akcja będzie trwała do 22 maja. 

W programie tegorocznych Pól Nadziei przygotowano m.in. szkolny konkurs piosenki wiosennej "Żonkilowy Song", koncert Moniki Kuszyńskiej, konferencję "Współczesność wobec Śmierci i Umierania" na Uniwersytecie Jagiellońskim, aukcję dzieł sztuki w hospicjum, żonkilowy tramwaj, jeżdżący w maju po Krakowie, oraz zjazd żonkilowych Hospicjów.

Będą także konkursy i żonkilowe dni w szkołach oraz kwesty w szkołach, na uczelniach, w hipermarketach i podczas imprez plenerowych w Krakowie i okolicach. Celem akcji oprócz pozyskiwania funduszy jest również promowanie w społeczeństwie opieki nad terminalnie chorymi oraz edukacja dzieci i młodzieży.

Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Hospicjum im. św. Łazarza" za główny cel postawiło sobie udzielanie profesjonalnej opieki medycznej, pielęgnacyjnej i duchowej osobom ciężko chorym i umierającym, pozbawionym właściwej opieki. Celem Towarzystwa jest także niesienie pomocy rodzinom i jednoczenie ludzi dobrej woli gotowych udzielać tej opieki i wspierać ją finansowo.

Profesjonalna pomoc medyczna, pielęgniarska, duchowa, psychologiczna i socjalna jest realizowana w formach opieki domowej i stacjonarnej. Z opieki hospicyjnej w domach korzysta ok. 700 osób rocznie, tyle samo chorych korzysta z opieki na oddziale stacjonarnym. W Ośrodku Opieki Hospicyjnej Towarzystwa działają również Poradnia Leczenia Obrzęku Limfatycznego oraz Poradnia Medycyny Paliatywnej.

Opieka w Hospicjum św. Łazarza jest bezpłatna dla chorego i jego rodziny. Narodowy Fundusz Zdrowia pokrywa niespełna 50 proc. kosztów związanych z hospicyjną działalnością, wynoszących blisko 9 mln zł rocznie. Brakującą kwotę (ok. 4 mln zł) Towarzystwo pozyskuje dzięki zbiórkom, datkom i wpłatom z 1 proc. podatku.

Hospicjum św. Łazarza w Krakowie jest również jednym z wiodących ośrodków organizujących szkolenia dla lekarzy i pielęgniarek z zakresu medycyny paliatywnej. Podczas zajęć personel medyczny może poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą opieki świadczonej chorym terminalnie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum