W Krakowie powstała ścieżka sensoryczna dla niewidomych i słabowidzących

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 maja 2017 14:23

W Krakowie powstała ścieżka sensoryczna, dzięki której dzieci i młodzież z dysfunkcją wzroku mogą nauczyć się pewnie poruszać w zróżnicowanym terenie: w mieście, lesie, na plaży czy w górach.

W Krakowie powstała ścieżka sensoryczna dla niewidomych i słabowidzących
Ze ścieżki sensorycznej będą korzystać wychowankowie ośrodka, których jest niemal 300 Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Ścieżka została urządzona w ogrodzie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących przy ul. Tynieckiej. Ma 34 m długości i 1,4 m szerokości. Pomiędzy krawędziami wytyczonymi z granitu ułożono rozmaite podłoża: mech, piasek, żwir, korę, kamienie, kostkę brukową.

- Zdrowe dzieci nie zwracają uwagi na to, po czym chodzą. My, schodząc z chodnika na piasek czy trawę najpierw to widzimy i wiemy, czego się spodziewać. Dzieci z dysfunkcjami wzroku muszą tego doświadczyć. Dotyk jest ich spojrzeniem. Ta ścieżka pomoże im ograniczyć lęk. Nauczą się pokonywania barier, koordynacji ruchowej i tego, jak znaleźć odpowiedni punkt podparcia, by utrzymać równowagę - mówiła PAP Agnieszka Rzehak z Fundacji Edukacyjnej "Dialog", pomysłodawczyni akcji budowy ścieżki i mama jednej z uczennic.

Jak podkreśliła, wiele osób, począwszy od projektantki po wykonawcę ścieżki, włożyło w ten pomysł serce, pracując za darmo i często po nocach. Inicjatywę wsparli znani artyści, pisarze, sportowcy, m.in. Wojtek Smarzowski, Agata Kulesza, Ewa Wachowicz, Michał Rusinek, Grzegorz Turnau, Andrzej Sikorowski, Robert Chojnacki, Ryszard Sygitowicz, Piotr Ferster, Rafał Sonik, Helena i Jan Kuligowie, Jurek Owsiak i Jacek Królik.

Ze ścieżki sensorycznej będą korzystać wychowankowie ośrodka, których jest niemal 300. Jej stworzenie kosztowało kilkanaście tysięcy zł, a pieniądze przekazali sponsorzy i prywatni darczyńcy.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum