W Katowicach zamontowano aż 127 czujników jakości powietrza

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 marca 2019 20:10

Samorząd Katowic w ramach europejskiego projektu Awair ukończył montaż 127 czujników powietrza. Informacje o wartości stężeń m.in. pyłów będą dostępne w internecie i na specjalnych ekranach; w przyszłości pozwolą na prognozowanie jakości powietrza na kolejne dni.

W Katowicach zamontowano aż 127 czujników jakości powietrza
Katowicki samorząd uważa, że wprowadzany system pomiarów, to największe tego typu rozwiązanie w Polsce. Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Jak wynika z informacji zamieszczonych w środowym biuletynie katowickiego magistratu, trwa odbiór zainstalowanych ostatnio 87 czujników oraz 114 ekranów. Po zatwierdzeniu poprawności działania urządzeń i wykonanych prac, nowe czujniki pojawią się na mapie systemu monitoringu jakości powietrza znajdującej się pod adresem: powietrze.katowice.eu

Pierwsze 32 czujniki badające jakość powietrza zainstalowano w 2018 roku w przedszkolach, żłobkach i innych instytucjach. Cały system o wartości ponad 590 tys. zł składa się ze 127 czujników zamontowanych na terenie całego miasta oraz 154 ekranów, na których będą prezentowane wartości stężeń m.in. pyłów PM10 i PM2.5.

Katowicki samorząd uważa, że to największe tego typu rozwiązanie w Polsce - o gęstości pomiaru 0,77 czujnika na 1 km kw.

- W przyszłości dane z systemu Awair będziemy wykorzystywać do prognozowania jakości powietrza w Katowicach na kolejne dni z wykorzystaniem Katowickiego Inteligentnego Systemu Monitoringu i Analizy (KISMiA), co pozwoli nam działać z wyprzedzeniem - wyjaśnił cytowany przez miasto jego prezydent Marcin Krupa.

- To będzie duża zmiana jakościowa w zarządzaniu miastem. Zamiast reagować na to, co dzieje się w danej chwili - czyli np. ostrzegać mieszkańców, że pojawił się smog - będziemy mogli to odpowiednio wcześniej zapowiedzieć i także zdefiniować geograficznie - wskazał prezydent.

Przypomniał, że w różnych miejscach miasta występują różnice w stężeniach pyłów - w zależności od dzielnicy czy warunków pogodowych. KISMiA, poprzez sieć czujników, będzie zbierał i przetwarzał informacje o jakości powietrza, a także m.in. o temperaturze, wilgotności, prędkości i kierunku wiatru.

Prognozowanie różnych wydarzeń czy podgląd na kamerach KISMiA ma m.in. umożliwić lepszą koordynację działania służb - szczególnie policji, straży pożarnej i straży miejskiej. Ich dyżurni będą mogli czerpać informacje, wymieniać się danymi, a tym samym mieć pełniejszy ogląd bieżącej lub przyszłej sytuacji. Strażacy znając np. siłę i kierunek wiatru będą wiedzieć, z jakiej strony podjechać do pożaru, a także, jaką trasę wybrać ze względu na tworzenie się korków.

Europejski projekt Awair koncentruje się na problematyce jakości powietrza na terenach miejskich Europy Środkowej oraz wpływu zanieczyszczeń powietrza na życie i zdrowie mieszkańców, ze szczególnym uwzględnieniem grup wrażliwych (dzieci, osób starszych, osób cierpiących na choroby układu oddechowego i krążenia).

Rezultatem projektu, finansowanego z programu Interreg Europa Środkowa, ma być opracowanie planu dotyczącego zmniejszenia wpływu zanieczyszczenia powietrza i smogu na życie mieszkańców. Projekt przewiduje m.in. działania pilotażowe w Katowicach w zakresie instalacji czujników pomiaru zanieczyszczenia powietrza w budynkach użyteczności publicznej.

Projekt - realizowany od września ub. roku do końca sierpnia 2020 r. - obejmuje również wymianę doświadczeń na poziomie międzynarodowym. Katowice włożą do niego m.in. wyniki badań, do których część materiału ma dostarczyć ankieta prowadzona obecnie wśród mieszkańców.

W anonimowej ankiecie mieszkańcy - obok podstawowych danych statystycznych - są pytani m.in. o wiek dzieci, rodzaj posiadanego ogrzewania, ocieplenie zamieszkiwanego budynku, podejmowaną aktywność na zewnątrz, środek transportu w drodze do pracy, ocenę jakości powietrza w trakcie i poza sezonem grzewczym, indywidualne postrzeganie wagi sprawy jakości powietrza oraz świadomość co do źródeł informacji na ten temat.

Liderem projektu Awair jest Regionalna Agencja Zapobiegania, Środowiska i Energii włoskiego regionu Emilia-Romagna, a wśród partnerów m.in. z Włoch, Węgier i Niemiec, jest także Główny Instytut Górnictwa. Budżet projektu to 1,94 mln euro; w tym budżet Katowic blisko ok. 290 tys. euro (z czego unijna dotacja pokrywa 250 tys. euro).

PAP - Mateusz Babak

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum