×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

W Katowicach uszyto 116 chust dla pacjentek onkologicznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia28 października 2017 18:14

116 chust uszyły w sobotę dla pacjentek onkologicznych wolontariuszki w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. Kornela Gibińskiego w Katowicach.

W Katowicach uszyto 116 chust dla pacjentek onkologicznych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Chusty trafiły na dwa oddziały szpitala: onkologii klinicznej oraz radioterapii. Pacjentki, które w efekcie leczenia nowotworu tracą włosy, mogą je wykorzystać jako nakrycia głowy.

- Przygotowaliśmy chusty w najróżniejszych kolorach i wzorach, żeby każda z pań mogła sobie dobrać coś według własnego gustu. Są bardziej stonowane i w żywszych barwach, i wzorach, np. w rowery, jesienne liście, jabłka czy sówki - powiedziała PAP rzeczniczka szpitala Natalia Stefańczyk.

Szyjące chusty panie miały do dyspozycji 90 metrów bawełny wysokiej jakości.

- Tempo wykrajania, szycia i zaprasowywania chust było ekspresowe. Nie udało nam się jednak wykorzystać całego podarowanego materiału. Trafi on do pracowni i domów krawcowych-wolontariuszek, które uszyją kolejną partię chust i dostarczą je do naszej placówki - dodała Stefańczyk.

Akcję zainicjowała nieżyjąca już Grażyna Koniorczyk.

- Skłoniła mnie do tego choroba i wieloletnie już leczenie, które uczuliło na pewne sprawy. W ciągu tego długiego leczenia byłam już kilkakrotnie pozbawiona włosów, stąd też ten problem jest mi szczególnie bliski i wiem, jakie to duże obciążenie dla kobiet, które po raz pierwszy dowiadują się, że w wyniku chemioterapii czy radioterapii głowy stracą włosy. Mam nadzieję, że te chustki będą takim symbolem kobiecości dla pań i pozwolą im budować swoją kobiecość - powiedziała dziennikarzom w lipcu 2016 r.

Anna Gumułka - PAP

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum