W Hongkongu protest personelu medycznego przeciw działaniom władz

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 sierpnia 2019 20:39

Setki przedstawicieli zawodów medycznych wyszły w piątek (2 sierpnia) na ulice Hongkongu, by zaprotestować przeciwko postępowaniu lokalnej administracji w związku ze sporem o nowelizację prawa ekstradycyjnego - poinformowała hongkońska stacja RTHK.

W Hongkongu protest personelu medycznego przeciw działaniom władz
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Demonstranci trzymali transparent z hasłem: "Ratujcie życia. Ratujcie Hongkong". Wielu z nich powiedziało RTHK, że zdecydowali się dołączyć do manifestacji, ponieważ wśród osób, którym władze postawiły w tym tygodniu zarzut udziału w zamieszkach, znalazła się pielęgniarka.

Zarzut przestępstwa, za które grozi nawet 10 lat więzienia, postawiono łącznie 44 osobom zatrzymanym w niedzielę podczas starć protestujących z policją w dzielnicy Sheung Wan, w pobliżu biura łącznikowego centralnego rządu ludowego ChRL w Hongkongu. Według uczestników piątkowej manifestacji pielęgniarka znalazła się wówczas w Sheung Wan tylko dlatego, że chciała nieść pomoc osobom poszkodowanym w starciach.

Przed demonstracją, na którą zezwoliła policja, sekretarz ds. zdrowia (odpowiednik ministra) w lokalnej administracji Hongkongu Sophia Chan zaapelowała do przedstawicieli zawodów medycznych, aby "pozostali zjednoczeni w tym trudnym czasie".

Na piątkowy wieczór zapowiedziano również bezprecedensową manifestację pracowników administracji publicznej, którzy domagają się, aby władze wysłuchały opinii przeciwników nowelizacji. Zgodnie z planem ogłoszonym przez organizatorów w demonstracji mają wziąć udział 2 tys. osób. Pojawiły się również anonimowe apele do pracowników administracji, by przyłączyli się do planowanego na poniedziałek ogólnomiejskiego strajku wielu grup zawodowych.

Rząd Hongkongu wydał w czwartek oświadczenie, w którym zażądał od pracowników administracji, aby pozostali lojalni wobec szefowej lokalnych władz Carrie Lam i zapowiedział działania przeciwko urzędnikom, którzy złamią zasadę politycznej neutralności.

Trwająca od kwietnia fala protestów przeciwko lokalnej administracji i zgłoszonemu przez nią projektowi zmian prawa ekstradycyjnego pogrążyła Hongkong w największym kryzysie politycznym od czasu przyłączenia tej byłej brytyjskiej kolonii do ChRL w 1997 roku. Władze zawiesiły prace nad projektem, który miał umożliwić m.in. przekazywanie podejrzanych do Chin kontynentalnych, ale nie wycofały go całkowicie, czego domagają się protestujący.

Hongkońska fundacja Project Citizens ogłosiła w piątek, że według przeprowadzonego na jej zlecenie badania opinii publicznej "przekonująca większość" Hongkończyków opowiada się za niezależnym dochodzeniem w sprawie konfliktu o nowelizację prawa ekstradycyjnego.

Ideę takiego dochodzenia poparło ok. 80 proc. spośród 1000 mówiących po kantońsku rezydentów Hongkongu, którzy wzięli udział w ankiecie Hongkońskiego Instytutu Badań Opinii Publicznej - powiedział prezes fundacji Tsim Tak-lung. 73 proc. badanych oceniło natomiast, że rząd powinien całkowicie wycofać projekt ustawy.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze