PAP/Rynek Zdrowia | 31-08-2020 21:25

W Hiszpanii od piątku ponad 23,5 tys. infekcji koronawirusem, w Portugalii – 938

W Hiszpanii nie słabnie epidemia koronawirusa. Pomiędzy piątkiem a poniedziałkiem krajowe władze sanitarne zanotowały ponad 23,5 tys. nowych infekcji. Z kolei w Portugalii resort zdrowia potwierdził w tym czasie 938 zakażeń.

Dotychczas w Hiszpanii po zakażeniu koronawirusem zmarło 29 094 osób. Fot. Katarzyna Gubała/PTWP

Jak poinformował podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Madrycie główny epidemiolog Hiszpanii Fernando Simon, duża liczba potwierdzanych zakażeń jest efektem nie tylko nasilającej się epidemii, ale również masowych testów, przeprowadzanych we wszystkich regionach kraju.

- Wykrywamy coraz więcej ognisk zakażenia (…). To dobrze, że udaje nam się odkryć dużą liczbę infekcji, gdyż w ten sposób mamy rzeczywisty obraz sytuacji epidemicznej - oznajmił Simon, przypominając, że w sobotę i niedzielę resort zdrowia nie opublikował danych dotyczących rozwoju epidemii.

Z poniedziałkowych szacunków ministerstwa zdrowia Hiszpanii wynika, że dotychczas w kraju tym zmarło po zakażeniu koronawirusem 29 094 osób, czyli o 83 więcej wobec piątku. W tym samym czasie liczba przypadków infekcji zwiększyła się o 23 572, do 462 858.

Tymczasem w Portugalii służby medyczne wskazały na słabnącą dynamikę zakażeń SARS-CoV-2. Przypomniały, że podczas ostatniej doby zanotowano tam 244 nowych infekcji. W poprzednich dwóch dniach dobowe raporty potwierdziły - odpowiednio - 374 i 320 przypadków zakażenia.

Z szacunków ministerstwa zdrowia Portugalii wynika, że łączna liczba infekcji doszła tam do 58 012.

Resort zdrowia poinformował w poniedziałek, że w ciągu ostatnich 24 godzin w Portugalii zmarły trzy kolejne osoby zakażone koronawirusem, a łączna liczba ofiar śmiertelnych tej choroby wynosi już 1822. W sobotę zanotowano tam trzy zgony, a w niedzielę jeden.

Z Lizbony Marcin Zatyka