W Hiszpanii na Covid-19 zmarło 44 lekarzy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 maja 2020 20:10

Wskutek zachorowania na Covid-19 zmarło w Hiszpanii 44 lekarzy - poinformowała w piątek (8 maja) Izba Lekarska (CGCOM) tego kraju. W statystyce uwzględniono tylko zgony medyków, u których potwierdzono wcześniej infekcję koronawirusem.

Dotychczas na Covid-19 w Hiszpanii zachorowało 45 924 pracowników służby zdrowia. Fot. Katarzyna Gubała/PTWP

Liczby przekazane przez CGCOM opierają się na danych reprezentującej środowisko medyczne organizacji Forum Lekarzy Hiszpanii (FPME) i uwzględniają zgony pracowników tej profesji zanotowane do środy.

Z kolei hiszpańska Izba Pielęgniarska (CGE) oszacowała, że do środy wskutek zakażenia koronawirusem zmarło w Hiszpanii łącznie 50 pracowników personelu służby zdrowia. Dane te dotyczą zarówno lekarzy, pielęgniarek i pielęgniarzy, jak też zatrudnionych w placówkach medycznych pracowników technicznych.

Szef CGE Florentino Perez Raya ujawniając dane dotyczące ofiar śmiertelnych koronawirusa w służbie zdrowia zarzucił głównemu epidemiologowi kraju Fernando Simonowi, że podczas codziennych konferencji, kiedy podaje mediom sytuację dotyczącą zachorowań "nie wykazuje się należytym szacunkiem dla poświęcenia" personelu walczącego z epidemią.

Od kilku tygodni obie izby, lekarzy i pielęgniarek, apelują też do ministerstwa zdrowia Hiszpanii o uzupełnianie brakujących materiałów ochronnych dla personelu szpitalnego.

Dziennik "El Mundo" przypomniał w piątek, że podczas ostatniej doby zanotowano w Hiszpanii kolejne dwie ofiary śmiertelne Covid-19 wśród pracowników szpitali. Oznacza to, że z powodu infekcji SARS-CoV-2 zmarło już co najmniej 52 członków personelu medycznego.

W piątkowym komunikacie dotyczącym rozwoju epidemii ministerstwo zdrowia Hiszpanii ujawniło, że dotychczas na Covid-19 zachorowało w tym kraju 45 924 pracowników służby zdrowia. Resort zdrowia od ponad miesiąca nie podaje żadnych informacji dotyczących liczby zmarłych członków personelu medycznego.

Hiszpania jest jednym z najbardziej doświadczonych epidemią państw świata. Do piątku zanotowano tam 26 299 zgonów i 222 857 infekcji SARS-CoV-2. W ciągu ostatniej doby na Covid-19 zmarło tam 229 osób, a 1410 zachorowało.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ ap/

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum