W Chinach też mają czerwony alert smogowy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 grudnia 2016 11:45

Z powodu smogu w niektórych miastach na północy Chin tymczasowo zamknięto w poniedziałek (19 grudnia) fabryki. Od kilku dni obowiązuje tam wprowadzony po raz pierwszy w tym roku czerwony alert - najwyższy stopień zagrożenia szkodliwym dla zdrowia smogiem.

W Chinach też mają czerwony alert smogowy
Po trzech dekadach dynamicznego rozwoju gospodarczego chińskie miasta należą do najbardziej zanieczyszczonych na świecie. Fot. Nicolo Lazzati/Flickr (CC BY 2.0)

 

W Pekinie pracę wstrzymało ponad 700 fabryk - informują państwowe media. Policja egzekwuje ograniczenie liczby pojazdów na ulicach - prywatne samochody z parzystą końcówką numeru rejestracyjnego mogą jeździć w dni parzyste, a z nieparzystą w nieparzyste.

W prowincji Hebei władze nakazały wstrzymanie produkcji w cementowniach, żeby ograniczyć zanieczyszczenie powietrza. W dziesiątkach miast na północy Chin z powodu zagrożenia smogiem pozamykano szkoły.

Szpitale przygotowują się na wzmożoną liczbę zachorowań spowodowanych smogiem. Już w niedzielę (18 grudnia) portale internetowe informowały, że w Pekinie gwałtownie rośnie liczba przyjmowanych do szpitali dzieci mających trudności z oddychaniem. Najwyższy stopień smogowego alertu obowiązuje do środy (14 grudnia). 

Po trzech dekadach dynamicznego rozwoju gospodarczego chińskie miasta należą do najbardziej zanieczyszczonych na świecie. Zaostrzono co prawda normy emisji spalin, inwestuje się w odnawialne źródła energii, ale 60 proc. wytwarzanej w kraju energii wciąż pochodzi z węgla.

Smog bywa w Pekinie tak gęsty, że nie widać nawet budynków w najbliższej okolicy. Wychodząc na ulice, mieszkańcy nakładają na twarze rozmaite maski.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum