W Bułgarii rozpoczyna się "miękki" lockdown

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 listopada 2020 17:51

W ciągu ostatniej doby w Bułgarii na Covid-19 zmarło 162 chorych, wykryto też 3 568 nowych infekcji - poinformował w piątek resort zdrowia. W piątek o godz. 23.30 rozpocznie się tzw. miękki lockdown. Zamknięte zostaną m.in. centra handlowe, uczniowie będą się uczyć zdalnie.

W Bułgarii rozpoczyna się "miękki" lockdown
Fot. Shutterstock (zdj. ilustracyjne)

Od początku epidemii w Bułgarii potwierdzono 136 628 przypadków zakażenia koronawirusem. 44 875 osób wyzdrowiało, a 3 529 zmarło.

W ostatnich dniach wzrasta liczba pacjentów uznanych za zdrowych, w ciągu ostatnich 24 godzin wynosiła 2 255. Wyleczonych jest jednak nadal mniej niż nowo zakażonych. Matematyk Krajowego Sztabu Operacyjnego prof. Nikołaj Witanow szacuje, że te proporcje zaczną się odwracać w połowie grudnia lub później w tym miesiącu, pod koniec okresu wprowadzonego w piątek lockdownu.

W ramach nowych ograniczeń zamknięte zostaną żłobki i przedszkola, co powoduje wyjątkowe niezadowolenie rodziców młodszych uczniów. Szkoły i uniwersytety będą prowadziły wyłącznie naukę zdalną.

Zamknięte będą siłownie, baseny, banki i centra handlowe, z wyjątkiem znajdujących się w nich aptek i sklepów spożywczych. Lokale gastronomiczne będą prowadzić wyłącznie sprzedaż na wynos.

W piątek wszystkie centra handlowe i sklepy są jeszcze otwarte, a z powodu promocji związanych z "czarnym piątkiem" gromadzą się w nich tłumy ludzi.

W piątek poinformowano, że komunikacja miejska w Sofii zamiast do północy będzie funkcjonować do godz. 22.

Restrykcje będą na razie obowiązywać do 21 grudnia. Jeżeli liczba infekcji spadnie, zostaną rozluźnione na okres Bożego Narodzenia. Jeżeli jednak ograniczenia nie będą przestrzegane, a sytuacja epidemiczna się nie polepszy, czas obowiązywania obostrzeń będzie trzeba przedłużyć - ostrzegł Witanow.

Wciąż nie wiadomo, jakie będzie stanowisko Bułgarii w sprawie wezwań niektórych przywódców europejskich do zamknięcia ośrodków narciarskich w sezonie świąteczno-noworocznym. Bułgarska branża turystyczna bardzo liczy na zimowych turystów, po fatalnym dla niej lecie.

Z Sofii Ewgenia Manołowa - PAP

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum