×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

W. Brytania: tysiące przypadków przemocy seksualnej w szpitalach i przychodniach

Autorzy: PAP; oprac. ML • Źródło: PAP23 maja 2023 10:41Aktualizacja: 23 maja 2023 12:14

Ponad 35 tys. przypadków niewłaściwego zachowania seksualnego lub przemocy seksualnej odnotowano w ostatnich pięciu lat w placówkach publicznej służby zdrowia w Anglii, przy czym w 58 proc. sprawcami byli pacjenci, a ofiarami personel medyczny - ujawnił we wtorek "Guardian".

W. Brytania: tysiące przypadków przemocy seksualnej w szpitalach i przychodniach
W. Brytania: Media: tysiące przypadków przemocy seksualnej w szpitalach i przychodniach. Fot. Adobestock
  • Podana liczba obejmuje wszelkie rodzaje zarejestrowanych zdarzeń - od obraźliwych i poniżających uwag o naturze seksualnej po gwałty
  • Przy czym ponad jedna piąta przypadków dotyczyła gwałtu, napaści na tle seksualnym lub niewłaściwego kontaktu fizycznego, w tym całowania.
  • Tak wynika z danych uzyskanych przez "Guardian" i "British Medical Journal" od poszczególnych jednostek organizacyjnych publicznej służby zdrowia oraz policji

Niewłaściwe zachowania w szpitalach

Dane pokazują, że w latach 2017-22 w placówkach służby zdrowia doszło do 20 928 przypadków niewłaściwych zachowań seksualnych, w których sprawcami byli pacjenci, a ofiarami lekarze bądź pielęgniarki, ale jak zaznacza "Guardian", liczba ta może być mocno zaniżona, ponieważ personel jest często odwodzony od składania skarg w takich sytuacjach.

Kolejne ponad 7400 przypadków dotyczyło sytuacji, gdy zarówno sprawcami, jak i ofiarami niewłaściwych zachowań seksualnych byli pacjenci, zaś w ponad 3200 sytuacjach personel medyczny dopuszczał się takich niewłaściwych zachowań wobec pacjentów.

Ale dane pokazują, że chociaż ponad 4000 pracownikom służby zdrowia zarzucono gwałt, napaść na tle seksualnym, nękanie, prześladowanie lub obraźliwe uwagi wobec innych pracowników lub pacjentów, tylko w przypadku 576 wszczęto postępowanie dyscyplinarne.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze