W. Brytania: testują e-papieros monitorujący nawyki palaczy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 sierpnia 2019 09:06

Firma Juul rozpoczęła w Wielkiej Brytanii testy e-papierosa C1 sprzężonego z aplikacją mobilną, która pozwala zablokować dostęp do urządzenia niepowołanym osobom. Program monitoruje też nawyki użytkownika, a następnie wysyła zebrane dane firmie - podało BBC.

W. Brytania: testują e-papieros monitorujący nawyki palaczy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Aplikacja na telefony z Androidem wymaga, by użytkownik modelu C1 przed jego użyciem poddał się weryfikacji wieku i rozpoznaniu twarzy za pomocą aparatu telefonu.

Program ma też umożliwić monitorowanie takich danych jak częstotliwość palenia czy liczba zaciągnięć. Dodatkową funkcją jest odnajdywanie zagubionego urządzenia. Oprogramowanie może być też ustawione tak, by blokować możliwość użycia e-papierosa np. gdy zanadto oddali się od telefonu. Firma wskazała, że automatyczny wyłącznik mógłby w przyszłości działać obszarowo, np. uniemożliwić używanie e-papierosa w okolicach szkoły.

Spółka Juul przyznała, że wykorzystuje dane z aplikacji, lecz utrzymuje, że są one gromadzone po to, by pomagać klientom używających dostarczanych przez firmę produktów. Zapewniono, że dane nie będą sprzedawane dalej ani przekazywane innym firmom bez bezpośredniej zgody ze strony użytkownika.

Zdaniem szefowej przeciwdziałającej paleniu organizacji Ash Deborah Arnott model C1 ma "potencjał", by zablokować młodzieży dostęp do e-papierosów.

Arnott wskazała jednak, że firma Juul i inne firmy produkujące e-papierosy mogą "za obietnicą ochrony dzieci i personalizacji produktu skrywać fakt obejmowania swoich klientów narzędziem marketingowym i co gorsza, uzyskiwania tym samym dostępu do osobistych danych zdrowotnych użytkowników e-papierosów".

- By temu zapobiec musimy wymagać od firm podporządkowania się prawom ochrony danych osobowych i ściśle to monitorować - podkreśliła Arnott.

Dyrektor Juul w Wielkiej Brytanii Dan Thomson powiedział dziennikowi "Financial Times", że model C1 można kupić jedynie "po ścisłej kontroli" wieku i tożsamości potencjalnego nabywcy. Firma wcześniej była krytykowana, że jej produkty są szeroko używane przez nastolatków - przypomniało BBC.

W 2018 r. amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) wskazała, że e-papierosy wśród młodzieży licealnej stały się "epidemią", a ok. 21 proc. młodzieży szkolnej użyło urządzeń tego typu przynajmniej raz w ubiegłym roku.

Dane organizacji Ash wskazują, że w Wielkiej Brytanii ok. 15,4 proc. osób w wieku 11-18 lat wypróbowało e-papierosy. 1,6 proc. z tej samej grupy używa ich częściej niż raz w tygodniu.

W zeszłym roku FDA wezwało Juul i cztery inne firmy do stworzenia programów pomagającym nastolatkom zakończyć korzystanie z e-papierosów. W czerwcu miasto San Francisco całkowicie zakazało e-papierosów, delegalizując sprzedaż produktów tego typu w lokalnych sklepach i zakazując firmom internetowym ich wysyłki na adresy znajdujące się w granicach miejskich. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum