"Virtualna Warszawa" ułatwi życie niewidomym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 kwietnia 2014 14:45

Jeszcze w tym roku w wybranych miejscach stolicy zacznie działać system "Virtualna Warszawa" - miejska nawigacja ułatwiająca niewidomym poruszanie się po mieście. Z zaprezentowanego w piątek (25 kwietnia) przez stołeczny ratusz projektu skorzystają też turyści.

Jak poinformował stołeczny magistrat, "Virtualna Warszawa" to pierwsze na świecie rozwiązanie nawigujące dla osób z uszkodzonym wzrokiem, wdrażane w instytucji publicznej. Pozwala np. trafić do konkretnego gabinetu lub okienka w urzędzie, pobrać numerek do kolejki oraz poruszać się po budynku. Nawigację ułatwia specjalny system głosowy dla osób niewidomych i niedowidzących.

Dzięki temu projektowi Warszawa zakwalifikowała się do finału konkursu dla innowacyjnych miast pod nazwą "Mayors Challenge" (Wyzwanie dla burmistrzów), sponsorowanego przez byłego burmistrza Nowego Jorku Michaela Bloomberga. Główną nagrodą dla jego zwycięzcy jest 5 mln euro.

Uczestnicy konkursu mieli przedstawić projekty, które mogłyby pomóc w rozwiązaniu największych problemów społecznych i gospodarczych Europy, takich jak bezrobocie młodych, starzejące się społeczeństwa czy zanieczyszczenie środowiska.

- Jesteśmy dumni. Cieszymy się, że udało się zakwalifikować do czołówki najlepszych projektów. Mamy nadzieję, że nasz pomysł zostanie doceniony, ale niezależnie od tego, czy zwycięży, to i tak zostanie wdrożony w Warszawie - zadeklarował w rozmowie z PAP rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk.

Docelowo "Virtualna Warszawa" ma pomagać osobom z uszkodzonym wzrokiem w miejskich urzędach i instytucjach, jednak urzędnicy zamierzają wykorzystać potencjał systemu również do wsparcia obsługi turystów odwiedzających Warszawę. Aplikacja wraz z siecią zainstalowanych w różnych miejscach miasta punktów nawigacyjnych ułatwiłaby im poruszanie się po stolicy; mogłaby też oferować informację na temat odwiedzanych podczas spacerów po mieście obiektów.

System ma działać w oparciu o technologię GPS oraz sieć punktów lokalizacyjnych (tzw. beaconów). Aby korzystać z nawigacji, użytkownik musi pobrać na smartfona mobilną aplikację. 

Zaprojektowanie systemu oraz współpracującej z nią aplikacji kosztowało ok. 50 tys. zł. Kolejne kilkadziesiąt tysięcy ratusz zamierza wydać na program pilotażowy, w ramach którego będzie on testowany w wybranych lokalizacjach. System uruchomiono już na próbę w Stołecznym Centrum Osób Niepełnosprawnych, w dalszej kolejności - jeszcze w tym roku - magistrat zamierza zainstalować go w kilku liniach autobusowych oraz miejscach Warszawy szczególnie popularnych wśród turystów.

Do finału konkursu "Mayors Challenge" weszło w sumie 21 miast europejskich z 11 krajów. Poza Warszawą znalazły się w nim też dwa inne polskie miasta: Gdańsk i Kraków. Zwycięzca wyłoniony zostanie jesienią. Wręczone zostaną też cztery dodatkowe nagrody w wysokości 1 mln euro. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum