Uzależnieni od internetu - od święta i na co dzień

Autor: wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 23 grudnia 2013 09:20

Jak wynika z badań CBOS wykonanych na zlecenie Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, już ponad 100 tys. Polaków jest uzależnionych od internetu, a kolejnych 750 tys. jest na to poważnie narażonych.

Uzależnieni od internetu - od święta i na co dzień

Problem najczęściej dotyka osób młodych (90 proc. ma mniej niż 34 lata). Dzieci zaczynają korzystać z internetu i komputera coraz wcześniej. Średnio, gdy mają około dziewięciu lat. Po zabraniu komputera nastolatki mają objawy odstawienia, są agresywne.

Dorota Jabłońska, kierownik Młodzieżowej Poradni Profilaktyki i Terapii "Poza Iluzją" w Warszawie, zwraca uwagę, że szczególnie niebezpieczny jest okres świąt.

- Często dorośli pozwalają wtedy dzieciom siedzieć całymi dniami przy komputerze. Kupują prezenty związane z nowymi technologiami. Dzięki temu dzieci nie przeszkadzają w przygotowaniach. Myślimy: "Niech sobie spędzą miło czas". Tylko że to wcale nie jest miły czas - mówi Jabłońska Gazecie Wyborczej.

Dorota Jabłońska tłumaczy, że problem uzależnienia od internetu nie wiąże się ściśle z liczbą godzin spędzonych przed komputerem. Ważne jest, do czego ten internet służy. Czy dziecko nie używa go w sposób szkodliwy, tzn. taki, że przestaje widzieć świat poza nim.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum