Uśmiech pomocny w kontaktach międzyludzkich

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 czerwca 2015 16:16

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego twierdzą, że pozytywne emocje odgrywają kluczową rolę w nawiązywaniu i podtrzymywaniu relacji międzyludzkich.

Uśmiech pomocny w kontaktach międzyludzkich
Fot. Archiwum

Badacze wykazali, że rozpoznawanie pozytywnych sygnałów (zwłaszcza takich, którym towarzyszy tzw. uśmiech Duchenne’a) przychodzi ludziom nadzwyczaj łatwo i wolą oni wchodzić w interakcje z osobami, które przejawiają dużo pozytywnych emocji, gdyż postrzegają je jako przychylnie nastawione i chętne do współpracy.

Naukowcy doszli do powyższych wniosków po przeprowadzeniu dwóch eksperymentów. W pierwszym z nich uczestniczyło 66 par, które musiały identyfikować wzajemne emocje w różnych sytuacjach - podczas przekomarzania się, rozmowy o osobistych problemach, o byłych związkach i o pierwszej randce. Okazało się, że osoby badane nie miały z tym problemu, a z wyczuwaniem pozytywnych emocji radziły sobie lepiej niż z rozpoznawaniem sygnałów negatywnych.

W drugim eksperymencie brało udział 91 kobiet, które oglądały zestaw nacechowanych emocjonalnie filmików w różnych warunkach: samotnie, w towarzystwie współlokatora lub w obecności obcej osoby. Kobiety deklarowały, że odczuwają silniejszą więź z nieznajomym, gdy ten przejawia pozytywne emocje. Emocją, która popychała ludzi ku sobie szczególnie intensywnie, był zachwyt.

Badacze zaobserwowali, że najwyraźniejszym i najskuteczniejszym sygnałem, który przyciąga innych jest uśmiech Duchenne’a, czyli rodzaj uśmiechu, który charakteryzuje się napięciem zarówno mięśni jarzmowych (wokół ust), jak i mięśni okrężnych oka (wokół oczu). Uśmiech ten jest uznawany za wyraz szczerej radości i wspaniały sposób na wzmacnianie relacji.

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum