Uroczystości w Krakowie: centrum miasta bez samochodów

Autor: tvn24.pl/Rynek Zdrowia • • 15 kwietnia 2010 20:41

Stare Miasto i wiele ulic centrum Krakowa będzie objęte zakazem parkowania, a część ulic zostanie całkowicie wyłączona z ruchu.

Jak informuje, tvn24.pl uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w niedzielę o godz. 14. W kondukcie żałobnym, który odprowadzi parę prezydencką z Bazyliki Mariackiej na miejsce spoczynku na Wawelu, będzie szła najbliższa rodzina Marii i Lecha Kaczyńskich, wskazane przez nią osoby i przedstawiciele władz RP.

Trumny z ciałami Lecha i Marii Kaczyńskich przylecą z Warszawy do Krakowa samolotem. Z lotniska w Balicach zostaną przewiezione na krakowski Salwator, skąd w kondukcie z policyjną asystą wyruszą na Rynek Główny.

Trasa konduktu będzie wiodła ulicami: Kościuszki, Zwierzyniecką, Franciszkańską i Grodzką. Do Bazyliki Mariackiej trumny mają dotrzeć ok. godz. 10. Zostaną one umieszczone na katafalkach przed głównym ołtarzem Wita Stwosza. Od godz. 10 do czasu rozpoczęcia mszy żałobnej o godz. 14 przy trumnach pary prezydenckiej będą się modlić duchowni. W tym czasie do Bazyliki nie będzie można wejść.

W trakcie uroczystości, w świątyni będzie około 700 osób z najważniejszych delegacji. Miejsce dla parlamentarzystów i wielu VIP-ów znajdzie się w sektorze przed kościołem. Władze Krakowa przygotowują na Rynku Głównym przed kościołem 4-5 tys. miejsc siedzących dla zaproszonych gości.

Na krakowskim Rynku, ze względów bezpieczeństwa, będzie mogło znajdować tylko 40 tys. osób. Przed Wieżą Ratuszową, na ulicach św. Anny, Szewskiej i Wiślnej staną telebimy, na których będzie można śledzić przebieg uroczystości.

Telebimy staną też na Błoniach oraz w Łagiewnikach, gdzie będą kierowani przybywający z południa m.in. z Sądecczyzny i Podhala. Do dyspozycji przyjezdnych mają być oddane parkingi przy centrach handlowych.

Już w sobotę, 17 kwietnia, zostanie wprowadzony zakaz zatrzymywania się i postoju na ulicach: Mirowskiej, Ks. Józefa, Kościuszki, Zwierzynieckiej, Powiśle, Straszewskiego, Franciszkańskiej, Dominikańskiej, św. Gertrudy (od Dominikańskiej do Starowiślnej), Starowiślnej, Na Zjeździe, Nadwiślańskiej, 3 Maja, Piastowskiej (na wysokości Błoń), Al. Krasińskiego (od 3 Maja do Zwierzynieckiej).

W niedzielę, 18 kwietnia, od północy obowiązywał będzie zakaz zatrzymywania się i postoju na ulicach: Tynieckiej, Praskiej, Zielińskiego, Monte Cassino, Konopnickiej, Zwierzynieckiej, Dietla (po stronie Kazimierza), Droga do Zamku, Grodzkiej, Idziego, Podzamczu, Rynek Główny.

W niedzielę od godz. 6. zakaz zatrzymywania się i postoju dotyczył będzie ulic: Stradomskiej, św. Anny, Szpitalnej (od św. Tomasza), Mały Rynek, Mikołajskiej (do św. Krzyża), św. Krzyża, Siennej, Pl. Mariackim, Bernardyńskiej, Smoczej, Koletek, św. Agnieszki (od Koletek do Stradomskiej), św. Gertrudy (od Dominikańskiej do Stradomskiej), Sukienniczej.

Oprócz zakazów parkowania na wymienionych ulicach i wyłączenia z ruchu okolic Wawelu policja będzie czasowo zamykać ulice i drogi na trasie przejazdu z Balic do centrum miasta.

Utrudnień można się spodziewać już od soboty od godz. 17.

więcej na www.tvn24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum