Urlop latem w miastach Europy to trująca inhalacja

Autor: wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 14 sierpnia 2018 09:23

Lato w mieście, bez względy na to czy ono znajduje się w Polsce, Czechach czy Turcji jest dla organizmu jak trująca inhalacja. Wszystko przez spaliny samochodowe, które wdychamy podczas codziennej aktywności na powietrzu. Np. czterodniowy pobyt w Pradze szkodzi jak wypalenie czterech papierosów.

Urlop latem w miastach Europy to trująca inhalacja
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W wakacje, siedząc na tarasie lub w kawiarnianym ogródku, zabierając rodzinę na spacer lub wycieczkę rowerową, narażamy się na wdychanie równie zanieczyszczonego powietrza, jak zimą. Wszystko przez spaliny samochodowe.

Jak tłumaczy prof. Artur Badyda z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej, głównym źródłem zanieczyszczeń zimą są domowe piece. Latem kotły na węgiel nie pracują. Dobitnie wtedy widać, jak bardzo szkodliwe są dla nas spaliny samochodowe, choć ich ilość w poszczególnych porach roku nie jest znacząco różna.

Francuski Instytut Paliw i Badań nad Nowymi Źródłami Energii wykazał, że gdy temperatura powietrza przekracza 30 stopni Celsjusza, spada wydajność układów ograniczających emisję m.in. tlenku azotu. Zanieczyszczenia potęguje dodatkowo brak wiatru. Gdy z nieba leje się żar, przed wyjściem z domu powinniśmy pomyśleć nie tylko o butelce wody, ale i masce antysmogowej.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum