Upamiętniając ofiary COVID-19 w miastach mieszkańcy sadzą kwiaty

Autor: PAP • Źródło: PAP15 maja 2021 15:41

Setki białych begonii zasadzili mieszkańcy Tychów, a mieszkańcy Koszalina lobelie. Kolejne miasta uczciły pamięć Polek i Polaków, którzy stracili życie z powodu COVID-19.

Upamiętniając ofiary COVID-19 w miastach mieszkańcy sadzą kwiaty
W całym kraju życie z powodu epidemii COVID-19 starciło do dzisiaj blisko 72 tys. Polaków. Fot. Shutterstock (zdj. ilustracyjne)
  • Akcja jest gestem solidarności z bliskimi ofiar, którzy z powodu COVID-19 stracili rodziców, małżonków, rodzeństwo
  • W 130-tysięcznych Tychach na COVID-19 zmarło ponad 750 mieszkańców
  • Prezydent Koszalina: - Każdy z nas znał kogoś, kto jednak tej choroby nie przeżył
  • Od początku pandemii COVID-19 w Polsce, czyli od 4 marca 2020 r. zmarło 71 tys. 609 chorych.

W Tychach zasadzone kwiaty utworzyły napis #NieZapominajmy.

- Chcemy w ten symboliczny sposób upamiętnić osoby, które zmarły na COVID-19. W całym kraju to już przeszło 70 tys. osób, w Tychach ponad 750. Niemal każdy z nas znał kogoś, kto stracił życie z powodu koronawirusa - przypomniał prezydent ponad 130-tysięcznych Tychów Andrzej Dziuba.

Zabrała ich epidemia COVID-19

Akcja jest gestem solidarności z bliskimi ofiar, którzy stracili rodziców, małżonków, rodzeństwo czy ukochane dzieci. - Pamiętamy o wszystkich osobach, które odeszły - mówił prezydent miasta, zachęcając mieszkańców do udziału w akcji.

Także Napis "Pamiętamy" ułożony z lobelii przy Kościele św. Gertrudy w Koszalinie z inicjatywy miejskiego samorządu ma przypominać o tych, którzy zmarli na COVID-19. Ostatnie lobelie - dopełniające prezentowany w sobotę kwiatowy napis powstały z inicjatywy miejskiego samorządu - posadzili w sobotę prezydent Koszalina Piotr Jedliński i przewodniczący rady miejskiej Jan Kuriata.

- Chcieliśmy w tym dniu upamiętnić tych, którzy niestety z covidem przegrali, których między nami już nie ma. Myślę, że każdy z nas znał kogoś w Koszalinie, który jednak tej choroby nie przeżył - mówił Jedliński.

Pamięć w Dniu Polskiej Niezapominajki

Prezydent Koszalina zaapelować do niezdecydowanych o zaszczepienie się przeciw COVID-19. - Walka z pandemią jeszcze się nie skończyła. Słyszymy, jak wielki procent Polaków nie chce się szczepić, bojąc się szczepionki, a nie bojąc się strasznej choroby - dodał Kuriata.

Prezydent Koszalina zaznaczył, że data prezentacji napisu "Pamiętamy" z lobelii, który ma przypominać o tych, którzy zmarli na COVID-19, nie jest przypadkowa. 15 maja obchodzony jest Dzień Polskiej Niezapominajki.

Prezydent Koszalina poinformował, że na podobny gest zdecydowały się wcześniej: Kołobrzeg, Sopot, Warszawa, Wieliczka czy Wałbrzych. Pomysłodawcą ogólnopolskiej kampanii #NieZapominajmy jest prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który zaprosił do udziału w niej wszystkie polskie miasta. 

Epidemia COVID-19 jeszcze nie wygasła

Według danych Ministerstwa Zdrowia, od 4 marca ub. roku, kiedy wykryto w Polsce pierwszy przypadek koronawirusa, zakażenie potwierdzono łącznie u ponad 2 mln 851,9 tys. osób. Od tego czasu zmarło 71 tys. 609 chorych z COVID-19.

Jak podał w sobotę resort zdrowia, minionej doby badania potwierdziły w Polsce 2896 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zaś 298 zakażonych osób zmarło - w tym 100 na COVID-19, a 198 z powodu współistnienia tej choroby z innymi schorzeniami.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum