Upały w Beskidach; goprowcy apelują do turystów o rozwagę na szlaku

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 sierpnia 2017 17:48

Upalna aura opanowała Beskidy. Temperatury w górach przekraczają 30 st. C w cieniu. Ratownicy grupy beskidzkiej GOPR zaapelowali we wtorek (1 sierpnia) do turystów: wybierając się na wędrówkę zabierzcie ze sobą sporo wody i nakrycie głowy.

Upały w Beskidach; goprowcy apelują do turystów o rozwagę na szlaku
Upały w Beskidach; goprowcy apelują do turystów o rozwagę na szlaku. Fot. Marcin Polak/Flickr.com (CC BY 2.0)

- Na beskidzkich szlakach turystów nie jest wielu. Zdarzył się już jednak pierwszy przypadek omdlenia z powodu upału. W poniedziałek na górze Żar zasłabła młoda dziewczyna. Przewieźliśmy ją do ośrodka, w którym mieszkała - powiedział ratownik dyżurny grupy beskidzkiej GOPR Łukasz Twardowski.

Goprowiec podkreślił, że planując wędrówkę przy tak wysokich temperaturach turyści muszą pamiętać o zapasie wodzie lub specjalnych napojów z witaminami. - Trzeba dużo pić, żeby się nie odwodnić. Niezbędny jest też odpowiedni ubiór, w tym czapka, chroniąca głowę przed przegrzaniem. Wybierając szlak trzeba brać pod uwagę możliwości. Pamiętajmy, że w nieosłoniętych rejonach, gdzie temperatura jest szczególnie wysoka, męczymy się znacznie szybciej - powiedział Twardowski.

Warunki pogodowe, zwłaszcza w wyższych partiach gór, mogą szybko się zmieniać. Ratownik przestrzegł przed burzami.

- Przed wyjściem warto sprawdzić prognozę pogody, a podczas wędrówki obserwować co się dzieje na niebie. Jeśli zauważymy, że kumulują się chmury burzowe, wtedy najlepiej zawrócić, lub zejść z otwartego terenu poniżej górnej granicy lasu. Nie wolno stawać pod drzewem ze względu na spadające konary, ani też w pobliżu skał, po których spływa woda, gdyż może dojść do porażenia. Można usiąść na plecaku, żeby się przed chronić przed porażeniem - powiedział ratownik dyżurny.

Pomoc GOPR w razie potrzeby można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

Według synoptyków wysokie temperatury mogą się utrzymać w Beskidach jeszcze do końca tygodnia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum