Uniwersytet Medyczny w Łodzi otworzył strefę wiedzy i innowacji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 maja 2016 17:58

W budynku biblioteki Uniwersytetu Medycznego w Łodzi otwarto we wtorek tzw. strefę wiedzy i innowacji. Znalazł się w niej nie tylko księgozbiór uczelni, ale także jednostki zajmujące się zarządzaniem projektowym i innowacjami. Wartość inwestycji to 19 mln zł.

- W wyremontowanym siłami uczelni budynku dawnej biblioteki mieści się obecnie centrum informacyjno-biblioteczne, biuro nauki, strategii i rozwoju, centrum innowacji i transferu technologii, inkubator przedsiębiorczości oraz uczelniane archiwum. Sama biblioteka po modernizacji nie odbiega poziomem od standardu światowego, zwłaszcza jeśli chodzi o sposób jej funkcjonowania - podkreślił rektor łódzkiego Uniwersytetu Medycznego prof. Paweł Górski.

Metamorfoza, jaką w ciągu ostatniego roku przeszedł budynek biblioteki, polega nie tylko na rewitalizacji wnętrza i wyposażenia, ale także na nadaniu mu nowych funkcji. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom możliwe stało się m.in. samodzielne wypożyczanie przy pomocy kiosków, zamawianie książek do książkomatu, oraz zwroty do wrzutni i na półkę szybkich zwrotów.

Powstały strefy do nauki indywidualnej i grupowej. Użytkownicy mają m.in. dostęp do komputerów stacjonarnych, samoobsługowych kopiarek i drukarek. Dostęp do bibliotecznej części gmachu jest całodobowy.

- Zebraliśmy doświadczenia na kampusach biomedycznych uczelni na Zachodzie. Wynika z nich, że technologia Gutenberga staje się nieaktualna, zaś wymiana wiedzy w obszarze nauk medycznych jest tak błyskawiczna, że tylko elektroniczny dostęp gwarantuje efektywność - i to uwzględniliśmy w naszym projekcie - zaznaczył kanclerz Uniwersytetu Medycznego Jacek Grabowski.

Jak wyjaśnił kanclerz, w strefie wiedzy i innowacji ma odbywać się zarządzanie projektowe uczelni; stąd dużo przestrzeni do spotkań projektowych w małych grupach. - Pierwsze spotkania w sprawie projektów realizowanych z innymi uczelniami, instytutami badawczymi i jednostkami samorządu terytorialnego już się tu odbyły - dodał.

W strefie wiedzy i innowacji znalazły swoje miejsce jednostki zarządzające wiedzą w oraz o uczelni, zarządzające projektami m.in. interdyscyplinarnymi i badawczo rozwojowymi. Przeniesione do niej centrum innowacji i transferu technologii specjalizuje się m.in. w komercjalizacji i rozwijaniu współpracy z biznesem, natomiast inkubator przedsiębiorczości nastawiony jest na wspieranie działalności gospodarczej środowiska akademickiego i udostępnianie przestrzeni dla start-upów.

Strefa wiedzy i innowacji to pierwszy etap realizacji projektu BRaIn - Badania Rozwój Innowacje w łódzkim kampusie biomedycyny i farmacji. Jest to wspólna inicjatywa Instytutu Biologii Medycznej PAN, Instytutu Medyczyny Pracy w Łodzi, Wydziału Farmaceutycznego oraz Wydziału Nauk Biomedycznych i Kształcenia Podyplomowego U.M. w Łodzi. BRaIn wykorzystuje model trójkąta wiedzy i innowacji, łącząc badania, edukację i biznes w strategicznych dla woj. łódzkiego specjalizacjach z obszaru medycyny, farmacji i kosmetyków. Wartość projektu to 250 mln zł.

W obszarze Strefy znajduje się również siedziba konsorcjum EIT Health Poland - platformy współpracy międzynarodowej w obszarze aktywnego życia i zdrowego starzenia się.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum