Uniwersytecki Szpital Kliniczny zmienia nazwę. Nowa już bez patrona
Heliodor Święcicki już nie będzie patronem Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Teraz placówka będzie po prostu Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Poznaniu.

- Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu będzie miał nową nazwę
- Teraz placówka ma się nazywać "Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Poznaniu"
- Pracownicy szpitala oceniają nazwę jako mało oryginalną i bez związku z historią poznańskiej medycyny
- Rzecznik szpitala mówi, że placówka zechce wrócić do nazwy uwzględniającej patrona
Szpital im. Heliodora Święcickiego będzie Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Poznaniu
Jak poinformowała Gazeta Wyborcza, Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu stanie się Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Poznaniu. Senat uniwersytetu zadecydował o tym w środę 23 listopada.
Gazeta przypomina, że w styczniu miała miejsce fuzja placówek: Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego przy ul. Przybyszewskiego i Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego przy ul. Długiej i Szamarzewskiego. Na mocy decyzji o połączeniu powstał jeden z największych ośrodków medycznych w Polsce, zatrudniający łącznie 4,4 tys. osób i dysponujący rocznym budżetem w wysokości 1,4 mld zł.
Według planów placówka miała nosić nazwę Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego, jednak finalnie, jak przyznał w rozmowie z Wyborczą dyrektor generalny i rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu Rafał Staszewski, nazwa była "zbyt oficjalna, nieprzyjazna i na pewno za długa".
Szpital zechce wrócić do poprzedniej nazwy. Nowa - zbyt pospolita i bez związków z historią
Jednak do nowej nazwy też są pewne zastrzeżenia. Według pracowników szpitala, na których powołuje się GW, obecnie przyjęta nazwa jest mało oryginalna i nie ma związku z historią poznańskiej medycyny. Heliodor Święcicki był bowiem lekarzem i działaczem społecznym, a także współzałożycielem i pierwszym rektorem Wszechnicy Piastowskiej - późniejszego Uniwersytetu Poznańskiego.
Ponadto identyczne nazwy mają zagraniczne i polskie szpitale uniwersyteckie, w tym w Białymstoku, Olsztynie, Opolu i Wrocławiu. Dlatego też, jak poinformował na łamach Wyborczej rzecznik Uniwersytetu Medycznego, "uczelnia ma zamiar wrócić" do nazwy uwzględniającej patrona. Zaznaczył, że wielu poznaniaków nie wie, czyje imię nosi szpital, bo ważniejsza jest dla nich nazwa ulicy.
Dotychczasowa nazwa będzie obowiązywała jeszcze przez ponad rok, a uchwała o zmianie zacznie obowiązywać 1 stycznia 2024 roku. Wicedyrektor Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego Stanisław Szczepaniak szacuje koszty związane ze zmianą nazwy na kilka tysięcy złotych, które zostaną przeznaczone na zmianę pieczątek i szyldów.
Grupa Scanmed przejmuje wielkopolski Ars Medical
ZOBACZ KOMENTARZE (3)