Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 2 w Łodzi ma już 80 lat

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 29 września 2017 11:00

80 lat temu przy ulicy Pańskiej w Łodzi został otwarty jeden z najnowocześniejszych szpitali w Europie. Wcześniej wojskowym, dziś służy wszystkim łodzianom.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 2 w Łodzi ma już 80 lat
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nowoczesny budynek szpitala został zaprojektowany przez warszawskiego architekta Stanisława Odyniec-Dobrowolskiego. Miał 200 metrów długości, cztery piętra, a elewacja pokryta była piaskowcem, który dopiero w 2001 roku został zakryty przy ocieplaniu ścian. Miał 400 łóżek. Jego patronem został generał Felicjan Sławoj-Składkowski.

Szpital został oddany do użytku 18 września 1937 roku. Po wybuchu II wojny światowej większość personelu wyjechała, by tworzyć szpitale polowe i przejmować cywilne na potrzeby wojska, a 6 września 1939 roku pozostała załoga została ewakuowana na wschód.

W 1947 roku Szpital Okręgowy, bo tak nazywał się wówczas dzisiejszy WAM, połączono ze Szpitalem Klinicznym Wojska Polskiego w Otwocku i przemianowano na Szpital Kliniczny Centrum Wyszkolenia Sanitarnego. Kolejną duża reorganizacja miała miejsce w 1958 roku, gdy powołano Wojskową Akademię Medyczną a i szpital, był jednym z dwóch należących do nowej uczelni -otrzymał nazwę I Centralnego Szpitala Klinicznego WAM

Ostatnia wielka zmiana miała miejsce przed 15 laty, kiedy WAM połączono z Akademią Medyczną, tworząc Uniwersytet Medyczny, a placówkę nazwano Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym nr 2 im. Wojskowej Akademii Medycznej. Obiekt wciąż się zmienia, jest stale modernizowany.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum